Życie jak podróż koleją

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie została otwarta nowa wystawa malarstwa w nowopowstałej Galerii Semafor. Wernisaż prac Marka Cieśli – „Stacjowo” prezentuje cykl 17 obrazów o tematyce kolejowej.

Choć organizatorzy wystawy obawiali się, że w tak ponury, niemal jesienny dzień będzie mało gości, to jednak mile zostali zaskoczeni. Mieszkańcy Sochaczewa nie zawiedli i w piątkowy wieczór, 17 września do muzealnego Centrum Edukacyjno – Turystycznego przy ul. Licealnej przybyli tłumnie.

Prezentowane dzieła są wyrazem fascynacji pociągami, które dla Marka Cieśli są metaforą życia jako podróży koleją z przystankami, objazdami i wszelkimi wypadkami.

Całe nasze życie to jedna, wielka podróż. Moje obrazy odzwierciedlają zmieniające się koleje życiowe, takie jak odchodzenie bliskich nam osób, a pojawianie się innych. Wszystkie obrazy można podsumować jednym zdaniem „Życie to podróż, a najpiękniejsze przystanki są wyjątkowe osoby”. Pomijając już tę metaforę muszę jeszcze zaznaczyć, że kolej, zawsze była mi bliska. Jako młody człowiek miałem sentyment do kolei, gdyż dużo w swym życiu jeździłem koleją i bardzo lubię lokomotywy i stare pociągi – wspomniał w trakcie wernisażu Marek Cieśla.

Publiczności bardzo podobały się te obrazy, bardzo realistyczne i emocjonalne, ich sposób ekspozycji oraz przyjazne wnętrze nowej galerii. Chwalili dyrekcję Muzeum za pomysł i umiejętne zaaranżowanie wnętrza, które z ponurych korytarzy zrobiło przyjazne i ciepłe otoczenie.

W trakcie wernisażu można było usłyszę również utwory poetyckie Marka Cieśli, które, jak zaznacza są jakby uzupełnieniem jego twórczości. Wybrane wiersze w trakcie wernisażu czytała siostra Marka Cieśli, Jadwiga Kosowiec. Artysta znany jest mieszkańcom Sochaczewa z obecności na dorocznych „Wierszotorówkach”, gdzie dał się poznać nie tylko jak twórca poezji i malarstwa, ale też utalentowany muzyk. Jak zaznacza Marek Cieśla, to że trafił do Galerii Semafor zawdzięcza staraniom siostry oraz Mirony Miklaszewskiej, prezes Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut, które zadbały, o to by mieszkańcy Sochaczewa mogli poznać jego twórczość. Artysta, choć na co dzień mieszka w Dzierżoniowie, to jednak często bywa w Sochaczewie, gdzie ma rodzinę. Lubi też klimat naszego miasta i jego kolory.

Wystawa „Stacjowo” prezentowana będzie do 15 stycznia 2022 roku. Ekspozycji towarzyszy katalog.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz