Zwalczyć czerniaka

fot.podglądowe
Reklamy

TERESIN Gmina Teresin przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021 prowadzonego przez Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego.

W ramach tego programu został opracowany scenariusz lekcji wraz z ulotką, plakatem oraz materiałami dla nauczyciela i filmem na temat samobadania skóry. Zajęcia adresowane są do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej. Na terenie gminy Teresin do akcji przystąpią wszystkie szkoły, czyli SP im. Fryderyka Chopina w Budkach Piaseckich, SP im. Jana Pawła II w Paprotni, SP im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie oraz SP im. św. Maksymiliana Kolbe w Teresinie. Realizatorami programu będą, w zależności od szkoły, nauczyciele biolodzy, szkolni pedagodzy i wychowawcy poszczególnych klas w ramach godziny wychowawczej. Uczniowie będą poznawać zasady profilaktyki czerniaka, uczyć się samobadania skóry, jak też poznawać, jaki charakter mają zmiany nowotworowe i zwykłe znamiona. Koordynatorem programu w gminie Teresin została wyznaczona Izabela Andryszczyk z Urzędu Gminy Teresin.

Organizatorzy tego szkolenia dla starszych klas podstawówek zaznaczają, że choroby nowotworowe są przyczyną co czwartego zgonu w Polsce, gdyż diagnoza przychodzi zbyt późno i wtedy nie ma szans na uratowanie życia. Szczególnie w ostatnich latach wzrosła liczba tego raka skóry, co spowodowane jest w większości przypadków szkodliwym promieniowaniem słonecznym, brakiem osłony przed nim, a także profilaktyki onkologicznej i zbyt późnym rozpoznaniem czerniaka, nowotworu bardzo podstępnego, który w przypadku braku wczesnego leczenia prowadzi do śmierci.

Warto, jak zaznaczył Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, inwestować w wiedzę i edukację na temat onkologii, mającą na celu zapobieganiu pojawienia się czerniaka oraz dbaniu o własne zdrowie.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz