Z grzybem w roli głównej

fot.archiwum

ŻELAZOWA WOLA W jesiennej edycji spotkań w Żelazowej Woli przygotowane są warsztaty plenerowe pod hasłem „Przyroda Parku w Żelazowej Woli”. Tym razem w niedzielę, 26 września o godzinie 13.00 prowadzący zajęcia Mariusz Wrona zabiera zgromadzonych gości na wspólny spacer, podczas którego uczestnicy zajęć poznają imponującą różnorodność roślinności z całego świata w parku otaczającym Dom Urodzenia Chopina. Spotkanie to poświecone jest głównie grzybom.

Grzyby towarzyszą człowiekowi i zwierzętom przez całe życie. Możemy je spotkać niemal w każdym środowisku. Grzybobranie jest naszym sportem narodowym, a pojawienie się grzybów wywołuje wielkie poruszenie. Jednak dopiero pół wieku temu otrzymały one w pełni zasłużoną pozycję w świecie istot ożywionych – samodzielne królestwo. Przybliżymy je podczas wędrówki po parku – mówi Mariusz Wrona.

Spacerowicze zobaczą pospolitego hubiaka oraz dość rzadką czagę. To grzyby pasożytnicze i destrukcyjne dla drzew, ale mogą nam, jak twierdzą przyrodnicy, uratować życie.

Zajrzymy też pod ziemię, gdzie w splątanych korzeniach drzew odkryjemy grzyby będące łącznikami między glebą a roślinami. Ta sprawna, stale udoskonalana i optymalizowana spółka zwana mikoryzą, zwiększa odporność drzew na suszę dostarczając im wodę. Drzewa w zamian za wodę zapewniają  grzybom niezbędny im pokarm.  My z kolei, zbierając owocniki maślaków, podgrzybków, prawdziwków i wielu innych gatunków, wypełniamy nasze kuchnie zapachem jesieni – dodaje Mariusz Wrona.

Na spacerze może być maksymalnie do 30 osób. Koszt: 10 zł z biletem wstępu do parku. Rezerwacje na stronie bilety.nifc.pl. Organizatorzy wymagają od uczestników zakrywania ust i nosa podczas spaceru oraz do zachowania odległości dwóch metrów od osób, z którymi nie przebywają na co dzień.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz