Wydarzenia – Muzeum w Żelazowej Woli

19 września w Domu Urodzenia Chopina rozpoczynamy kolejny sezon przyrodniczych zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. We wrześniu zapraszamy również na spacery z przewodnikiem, wprowadzenia do samodzielnego zwiedzania Domu Urodzenia Chopina oraz Recitale Chopinowskie.

W najbliższą niedzielę zainaugurujemy jesienno-zimowy cykl zajęć przyrodniczych dla dzieci w wieku 4-11, czyli dobrze znany bywalcom Muzeum w Żelazowej Woli, Klub Przyrodnika. Podczas zaplanowanych co dwa tygodnie spotkań mali odkrywcy pod okiem edukatora, zaopatrzeni w niezbędny sprzęt, wyruszać będą w podróż po krainie drzew, roślin w układzie piętrowym i egzotycznych krzewów na spotkanie z florą i fauną parku otaczającego Dom Urodzenia Chopina.

Tego samego dnia odbędzie się również pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu dedykowanego młodzieży i dorosłym p.n. „Przyroda parku w Żelazowej Woli. Warsztaty plenerowe”. Zajęcia zaplanowane na 19 września wpisywać się będą w program obchodów tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

W ostatnią niedzielę września zaprosimy na kolejną odsłonę przyrodniczego cyklu edukacyjnego „Ptasie poranki”, czyli ornitologicznych spacerów dla dorosłych i dzieci od 7 roku życia. Zajęcia łączą formę terenowej, edukacyjnej pogadanki z obserwacjami ptaków, podczas której edukator zapoznaje uczestników z latającymi mieszkańcami parku w Żelazowej Woli.

W każdą sobotę i niedzielę o godz. 12:00 oraz 15:00 odbywają się Recitale Chopinowskie, zaś o godzinie 11:30 i 14:00 zapraszamy rodziny z dziećmi, małe grupy oraz indywidualnych zwiedzających do wzięcia udziału w historyczno-przyrodniczych oprowadzaniach po parku „Ścieżkami Chopina”, natomiast o godz. 16:00 zapraszamy na wprowadzające do samodzielnego zwiedzania ekspozycji w Domu Urodzenia Chopina „Rendez-vous z Chopinem. Spacer z przewodnikiem po Parku i Muzeum”.

Informacje praktyczne:

Klub przyrodnika „Sztuka w naturze”

Termin: 19 września

gr. 7–11 lat 11.00–11.45

gr. 4–6 lat 11.45–12.30

Wędrując po parkowych alejkach zachwycamy się zielenią, ale przecież park w Żelazowej Woli to feeria rozmaitych barw! Gdy zagłębimy się w szczegóły dostrzeżemy całą masę kolorów: żółcie, pomarańcze, brązy, czerwienie, fiolety i wiele innych. Oprócz kolorów niesamowite wrażenie robią gładkie łodygi, chropowata kora czy żyłkowane liście, czyli tzw. tekstury. Aby lepiej utrwalić sobie różnorodność parkowej flory zamienimy się w artystów, którzy wykorzystają naturę do stworzenia niepowtarzalnych dzieł.

Prowadzenie: Paulina Organiściak-Kwiatkowska, Igor Siedlecki, Michał Kochanowski

Koszt: 10 zł + bilet wstępu do parku

Rezerwacje: www.bilety.nifc.pl

Zbiórka przy Pawilonie recepcyjnym

Harmonogram pozostałych wydarzeń z cyklu Klub przyrodnika znajduje się tutaj.

Przyroda parku w Żelazowej Woli. Warsztaty plenerowe

Co tu kiedyś rosło? Park w Żelazowej Woli dawniej i dziś.

Termin: 19 września, godz. 13:00

Otoczenie Domu Urodzenia Chopina od momentu powstania w latach 30. XX wieku do dziś podlegało znaczącym zmianom, które wymusiły historia, czas i bieżące okoliczności. Dawne okolice rzeki Utraty, kiedyś przypominające las, znacznie różnią się od tego, co dostrzegamy obecnie. Świadkami historii są rosnące wokół Domu Urodzenia Chopina kasztanowce i dęby, które zasadzono jeszcze XIX wieku.

O tym, czym różni się dzisiejsze oblicze parku po rewitalizacji w 2010 r. od jego obrazu z czasów powstawania opowie architekt krajobrazu Anna Tarnawska. Spacerując z mapą towarzyszącą wystawie czasowej „Słońce. Linia. Liść. Żelazowa Wola w fotografii Czesława Olszewskiego”, zestawiającą dawny i obecny park w Żelazowej Woli, zaprezentuje wielość zmian, ale także elementy wspólne z pierwotną wizją założyciela parku prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego.

Prowadzenie: Anna Tarnawska

Koszt: 2 zł + bilet wstępu do parku

Rezerwacje: www.bilety.nifc.pl

Zbiórka przy Pawilonie recepcyjnym

Harmonogram pozostałych wydarzeń z cyklu Przyroda parku w Żelazowej Woli. Warsztaty plenerowe znajduje się tutaj.

Ptasie poranki „Jesienne migracje”

Termin: 26 września, godz. 10:15

Jesienią wiele ptaków opuszcza nasz kraj, by wyruszyć w wyczerpującą i pełną niebezpieczeństw podróż. Dowiemy się dokąd lecą i dlaczego podejmują takie ryzyko oraz skąd wiedzą, że już czas udać się w drogę. Z drugiej strony obserwujemy coraz więcej przypadków rezygnacji z takich wojaży i zimowania w Polsce, odkryjemy dlaczego tak się dzieje. Poznamy podróżniczych rekordzistów, ptaki migrujące w dalekie strony oraz osiadłe, przygotowane do przetrwania w niskich temperaturach, a także porozmawiamy o ich zimowym dokarmianiu.

Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk

Koszt: 10 zł + bilet wstępu do parku

Rezerwacje: www.bilety.nifc.pl

Zbiórka przy Pawilonie recepcyjnym

Harmonogram pozostałych wydarzeń z cyklu Ptasie poranki znajduje się tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz