Wrzesień – czas szczególny w naszej historii

Bitwa nad Bzurą była największym polskim działaniem ofensywnym w wojnie obronnej Polski 1939 roku, zapisała się na kartach historii Polski i Sochaczewa krwawym żniwem wielu tysięcy ofiar. Naszą powinnością jest dbać, by pamięć o tych wydarzeniach i walczących za nas bohaterach tamtych dni nie zginęła. W  82. rocznicę Bitwy nad Bzurą władze samorządowe powiatu i miasta, 17 września br. oddały hołd polskim żołnierzom i ludności cywilnej poległej w kampanii wrześniowej ’39 r. Uroczystości w Sochaczewie rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem pamięci przy kościele w Trojanowie, poświęconemu ofiarom walk i terroru XX wieku, w tym 18 mieszkańcom Trojanowa rozstrzelanym przez Niemców 15 września 1939 r. Centralny punkt stanowiły wydarzenia na cmentarzu wojskowym przy al. 600-lecia. Odprawiono tu w południe uroczystą mszę świętą polową, odbył się apel pamięci, salwa honorowa, złożono kwiaty.

W historii ziemi sochaczewskiej, wrzesień to czas szczególny. 15 września o świcie rozpoczął się atak niemiecki na miasto Sochaczew, poprzedzony miażdżącym ogniem artylerii, tego dnia śmierć poniósł dowódca obrony Sochaczewa mjr Feliks Kozubowski. Na terenie powiatu sochaczewskiego wzdłuż rzeki Bzury w drugiej połowie września miała miejsce trzecia faza bitwy nad Bzurą – ogólne natarcie na północ i południe od Sochaczewa oraz odwrót celem przebicia na Warszawę. Dodatkowo 17 września 1939 roku rozpoczęła się agresja Armii Czerwonej na ziemie polskie. To kolejna znamienna data w historii naszego kraju i miasta. Co roku w tych dnia oddajemy cześć bohaterom tamtych wydarzeń, obrońcą honoru Rzeczpospolitej wspominając ich determinację i poświęcenie. Delegacja władz samorządowych złożyła kwiaty pod pomnikiem pamięci przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie. Następnie udała się na cmentarz wojenny przy al. 600-lecia, gdzie w południe odbyła się w asyście wojskowej uroczysta, polowa msza święta odprawiona przez proboszcza trojanowskiej parafii ks. Kazimierza Wojtczaka.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: reprezentujący posła na sejm RP Macieja Małeckiego, dyrektor jego biura Michał Orliński, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, zastępca burmistrza Sochaczewa Marek Fergiński, przedstawiciele wojska, policji i straży, radni powiatowi i miejscy, mieszkańcy, harcerze i uczniowie sochaczewskich szkół z pocztami sztandarowymi.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz