W hołdzie straconym w Boryszewie

Pamięć poległych w Boryszewie 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej, walczących w Bitwie nad Bzurą, uczczono jak co roku 22 września. Centralna część obchodów miała miejsce przed Pomnikiem Poległych w Sochaczewie – Boryszewie, gdzie została odprawiona polowa msza św. w intencji pomordowanych, której przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba.

Uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów na cmentarzu w Kozłowie Biskupim, na kwaterze wojennej żołnierzy Batalionu ON „Bydgoszcz”.

Żołnierze Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej uczestniczyli w walkach z okupantem, które toczyły się w rejonie Sochaczewa, walczyli w Bitwie nad Bzurą. 17 września 1939 r. w rejonie Iłów – Budy Stare około 200 z nich dostało się do niewoli. Jeńcy trafili do obozu przejściowego w Sochaczewie, skąd po krótkim postoju poprowadzono ich do Żyrardowa, gdzie na stadionie miejskim w bardzo trudnych warunkach zgromadzono około 30 tys. polskich żołnierzy. 21 września Niemcy, rozsiewając pogłoski o odsyłaniu do domu w pierwszej kolejności bydgoszczan, podstępnie wyselekcjonowali z tłumu 179 żołnierzy batalionu. Poprowadzono ich do Sochaczewa, a następnie do obozu w Boryszewie. Tam spośród wziętych do niewoli żołnierzy batalionu wytypowano 50, w tym niemal całą kadrę oficerską, po czym postawiono ich przed sądem polowym pod zarzutami złamania konwencji genewskiej poprzez „udział w masakrze ludności niemieckiej w Bydgoszczy”. 22 września 1939 roku zostali skazani na śmierć i tego samego dnia rozstrzelani na gliniance cegielni w Boryszewie. Zamordowani żołnierze spoczywają na cmentarzu w Kozłowie Biskupim, oddalonym około 2 km od miejsca egzekucji.

Wydarzenie miało oprawę wojskową, o którą zadbała kompania honorowa 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr. Feliksa Kozubowskiego, był apel poległych, żołnierze oddali też salwę honorową. Obchody zakończono złożeniem biało-czerwonych wiązanek.

Na uroczystościach obecni byli m.in.: reprezentujący posła na Sejm RP Macieja Małeckiego – dyrektor jego biura Michał Orliński, wicestarosta sochaczewski Tadeusz Głuchowski, burmistrz Piotr Osiecki, zastępca burmistrza – Marek Fergiński, przedstawiciele wojska z generałem bryg. Kazimierz Dyńskim na czele, Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański, Komendant Powiatowy PSP w Sochaczewie st. bryg. Piotr Piątkowski, lokalni kapłani na czele z dziekanem dek. Sochaczew – Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. kan. dr Mirosławem Jackiem Skrobiszem – dyrektor Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie Jakub Wojewoda reprezentujący tego dnia dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Obecni byli radni powiatowi i miejscy, harcerze i poczty sztandarowe z miejskich i powiatowych szkół oraz mieszkańcy powiatu.

Obchody w Boryszewie wokalno-muzycznie uświetnił chór „Vivace” oraz z artystycznym wystąpieniem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sochaczewie.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz