W chołdzie Ciechowskiemu

Klub Kontrast przy Sochaczewskim Centrum Kultury zainaugurował w sobotę, 18 września nowy sezon koncertów klubowych. Jako pierwsi wystąpili muzycy z duetu Bolewski&Tubis ze swym najnowszym repertuarem. Zaprezentowali koncert „Obywatel Jazz”, przypominający największe przeboje Grzegorza Ciechowskiego w nowej, jazzowej aranżacji.

W tym roku zespół występował już w Sochaczewie. Jednak był to koncert online, gdyż z powodu pandemii koronawirusa występ nie mógł się odbyć z udziałem publiczności.

­– Cieszymy się, że możemy występować bezpośrednio przed publicznością. W czasie koncertu online brak więzi ze słuchaczami. Wiemy, że są oni gdzieś tam za ekranami monitorów komputera i słuchają, ale to nie to, co na żywo. Brak emocji i spontanicznych reakcji – zauważył Radosław Bolewski, który jest wokalistą i gra na perkusji.

Maciej Tubis gra na instrumentach klawiszowych – fortepianie i syntezatorze basowym w sposób niezwykle spektakularny, wydobywając z instrumentów pełną skalę dźwięków.

Wspomnienie Ciechowskiego

Od dawna byłem zafascynowany twórczością Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika. To muzyk, który pomimo że już nie żyje 20 lat, nadal jest obecny w naszej kulturze. Ma zagorzałych fanów, którzy kultywują jego pamięć i dbają o to, aby nikt nie profanował tego, co Grzegorz stworzył. Mnie ten artysta zainspirował do tego, by odkryć na nowo jego twórczość dla kolejnych pokoleń. Stąd nasz pomysł, niejako ku czci nieodżałowanego Grzegorza Ciechowskiego, by przypomnieć jego repertuar. W oparciu o jego piosenki przedstawiamy tę muzykę w nowej aranżacji jazzowej – wspomniał w czasie koncertu Radosław Bolewski.

Występ porwał licznie zgromadzoną publiczność od pierwszych taktów. Pełna energii i pasji wersja jazzowa porwała wszystkich. Świetna aranżacja oraz wykonanie wokalne utworów przez Radosława Bolewskiego zachwyciły publiczność.

­– Nie spodziewałam się tak ożywczej i świeżej interpretacji kultowych piosenek zespołu Republika i Grzegorza Ciechowskiego, uważanego za pomnikową postać polskiej muzyki rozrywkowej. To, co muzycy z duetu Bolewski&Tubis zaprezentowali, urzekło – zauważyła jedna z uczestniczek koncertu, jak zaznaczyła, ogromna fanka Obywatela GC.

Można było usłyszeć takie hity Republiki jak „Nie pytaj o Polskę”, „Odchodząc”, „Zapytaj mnie czy Cię kocham”, czy choćby brawurowo wykonaną „Śmierć w bikini”.

Nie tylko Obywatel GC

Odważna i bardzo wysmakowana odsłona duetu Bolewski&Tubis zachwyciła sochaczewską publiczność, która gorąco oklaskiwała zespół.

Muzycy zaprezentowali również część własnych utworów jazzowych. Szczególnie przypadła do gustu zagrana na bis kompozycja „Droga”, pełna niezwykłej harmonii i bogatego wachlarza dźwięków. Choć utwór trwał prawie 10 minut, to jednak bogactwo muzyki zafascynowało słuchaczy i nie znużyło.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku duet Bolewski&Tubis otrzymał nagrodę w kategorii zespół roku w plebiscycie Plastry Kultury, a klip do utworu „Rozproszenie” znalazł się w finałowej piątce ubiegłorocznej edycji konkursu Video Music Awards w kategorii debiut.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz