Uczcili bohaterów znad Bzury

RYBNO Z okazji 82-lecia Bitwy nad Bzurą w intencji żołnierzy polskich spoczywających na cmentarzu wojskowym w Rybnie, w niedzielę, 12 września o godzinie 17.00 odbyła się uroczysta msza św. Przybyłych zaprosili wójt gminy Rybno, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie oraz Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej uroczystości oraz zaangażowanym w jej organizację, głównie księdzu proboszczowi Zbigniewowi Łuczakowi, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej w Rybnie, a także Jakubowi Wojewodzie, dyrektorowi Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, oraz Stowarzyszeniu Muzealna Grupa Historyczna Im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty, pracownikom urzędu gminy i strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Mszę świętą polową na cmentarzu ku czci poległych żołnierzy poprzedziło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Po przemówieniu okolicznościowym wygłoszonym przez wójta wystąpili uczniowie, którzy przygotowali montaż poetycki. Przedstawili wiersze poetów okresu wojny oraz współczesne przypominające wydarzenia z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Na ten dzień został zaproszony Jakub Wojewoda, dyrektor Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, z pochodzenia sochaczewianin i specjalista z zakresu wiedzy historycznej czasów dwóch wojen światowych. W swojej krótkiej prelekcji przypomniał wydarzenia z Kampanii Wrześniowej na terenie powiatu sochaczewskiego oraz przebieg działań wojennych w Bitwie nad Bzurą. Wykład ten spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Potem w obecności pocztów sztandarowych złożone zostały kwiaty przy pamiątkowym obelisku upamiętniającym poległych w Kampanii Wrześniowej na terenie Rybna i zapalone znicze. Mieszkańcy też złożyli kwiaty i zapalili światła na grobach poległych.

– Bardzo się cieszę, że takie uroczystości mogą się odbyć na terenie naszej parafii. Naszym obywatelskim, patriotycznym obowiązkiem jest pamięć o żołnierzach polskich – dodał po uroczystości wójt gminy Rybno.

BN

Fot. UG Rybno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz