Trening w puszczy z olimpijczykami

Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz 23 Parkami Narodowymi ruszyło z projektem pod nazwą #EKOatleci, który będzie promował aktywne spędzanie czasu z rodziną na łonie przyrody. Kampinoski Park Narodowy jest jednym z uczestników tego programu. Właśnie 23 sierpnia zainaugurowano w Granicy ten projekt. Zainteresowanie było spore, a udział mieszkańców i turystów liczny.

Zgodnie z założeniami tego programu, zajęcia fizyczne prowadzą doświadczeni licencjonowani trenerzy zrzeszeni w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, pracujący w okolicy wybranego Parku Narodowego. Zajęcia te są uzupełniane o część edukacyjną prowadzoną przez pracowników Parków Narodowych. Projekt potrwa od 1 września do 30 października.

Wystartował Kampinos

Jako pierwszy zainaugurował rozpoczęcie projektu EKOatleci Kampinoski Park Narodowy. Do Granicy 23 sierpnia przyjechał szef Ministerstwa Klimatu i Środowiska, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, którzy dokonali   inauguracji całego projektu EKOatleci.

– Projekt EKOatleci jest doskonałym przykładem dążeń ministerstwa, aby edukacja ekologiczna, w tym z zakresu ochrony klimatu, interdyscyplinarnie łączyła przekazywanie wiedzy z zagadnieniami bliskimi określonym sferom życia. A szerzeniu tej wiedzy towarzyszyło ukazywanie praktycznych rozwiązań, możliwych do wprowadzenia w naszej codzienności – podkreślił w trakcie inauguracji Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

W ramach tego projektu dzieci wraz rodzicami będą miały okazję uczestniczyć w cyklu zajęć sportowych na terenach polskich parków narodowych. Celem zajęć będzie zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników. Te zajęcia mają być atrakcyjną formą jej rozwijania, połączoną z aktywnością fizyczną, dobrą dla zdrowia, ale niezbyt forsowną.

To bardzo ciekawy pomysł dla całych rodzin. Nie wymaga zbyt intensywnych ćwiczeń, a raczej wysiłku spacerowego. Nawet seniorzy mogą wybrać się z wnukami na taki relaks wczesnojesienny – mówi Anna, jedna z uczestniczek inauguracji, mieszkanka gminy Kampinos. Uczestniczyła w spotkaniu w Granicy wraz ze swymi pociechami i dalszą rodziną z Warszawy.

– Kampinoski Park Narodowy położony tuż przy granicy stolicy jest obiektem udostępnianym dla celów edukacyjnych, społecznych, rekreacyjnych oraz sportowych, co, jak wiemy jest bardzo ważne, bo przecież nie bez powodu mówimy, że w zdrowym ciele jest zdrowy duch – zaznaczył Mirosław Markowski, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

Trening na początek

Inauguracja projektu odbyła się na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego KPN w Granicy. Po części oficjalnej odbył się wspólny trening z udziałem ministra, dyrektora KPN, a także Dawida Tomali – mistrza olimpijskiego w chodzie na 50 km oraz Pii Skrzyszowskiej – półfinalistki w biegu na 100 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Chętnych nie brakowało. Szczególnie najmłodsi z pasją podskakiwali i wykonywali inne ćwiczenia. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję poznać historię, specyfikę i atrakcje KPN, o których opowiadała Beata Bąk – pracownik edukacyjny ośrodka w Granicy. Jak dodał minister Kurtyka, projekt EKOatleci wpisuje się ideę rozwijania więzi młodego pokolenia z rodzimą przyrodą i zgłębiania procesów zachodzących w ekosystemach.

Jednocześnie dla Puszczy Kampinoskiej to jakby przedłużenie wakacyjnego sezonu do 30 października, kiedy po KPN przemieszczają się już tylko nieliczni pasjonaci spacerów po lesie oraz dzika zwierzyna.

Bogumiła Nowak

Fot. M. Szajowski (KPN)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz