
Gmina Teresin od kilku lat potwierdza, że można skutecznie przyciągać do siebie nie tylko nowych inwestorów, ale również nowych mieszkańców. Tych ostatnich z roku na rok dynamicznie przybywa. Gmina jest atrakcyjna do zamieszkania, bo dobrze skomunikowana, i zapewnia w ostatnich latach coraz więcej miejsc pracy na miejscu. Dodatkowo gmina jest rekreacyjną enklawą, ulokowaną z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Rozwój gminy Teresin w dużej mierze zależy od jej położenia, a w tym od rozwoju sieci komunikacyjnych na otaczającym je terenie. I w tym kierunku zmierzają działania samorządowców, aby maksymalnie promować i wykorzystywać swój teren, co przekłada się na większe wpływy do budżetu, bogacenie gminy i zasobność mieszkańców.
Czekają na inwestorów
Samorządowcy gminy Teresin są bardzo dobrze przygotowani na przyjęcie nowych inwestorów. Posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg lokalnych. To blisko 400 km, z których najważniejsza, tzw. obwodnica, będąca drogą wewnętrzną scalającą 500 hektarów terenów inwestycyjnych w Teresinie-Gaju, Gaju, Elżbietowie i Szymanowie.
Jak poinformował Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, w najbliższym czasie na terenie gminy zainwestują trzy nowe podmioty gospodarcze, a to zdecydowanie poprawi notowania gospodarcze i może wywindować gminę w rankingach samorządowych na lepsze pozycje.
– W sferze rozwoju gospodarczego w gminie Teresin nadal się sporo dzieje. Cały czas zależy nam na zachęcaniu inwestorów do uruchamiania swojej działalności na naszym terenie. I to, jak widać, przynosi wymierne efekty – informuje wójt Olechowski.
Jak zaznacza, w najbliższym czasie decyzję środowiskową uzyska duża firma meblarska, która swój zakład produkcyjny postawi w Paprotni. To polska firma obecnie z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim. Będzie też wkrótce wydana decyzja na dalsze zasiedlenie terenu, na którym obecnie znajduje się duży magazyn Panattoniego.
– Nie mogę jeszcze zdradzić nazw firm, które się pojawią, ale powiem tylko, że w krótkim czasie mogą tu powstać aż trzy duże obiekty logistyczne. Kolejna inwestycja powstanie po drugiej stronie drogi krajowej nr 92, w miejscowości Topołowa – dodaje wójt.
Zgodnie z tymi planami firma Weimur wybuduje w Topołowej dwa obiekty magazynowe. W tej chwili firma ta czeka na decyzję środowiskową. Marek Olechowski stwierdza, że dzięki takim działaniom do budżetu gminy będą wpływać kwoty z podatków od nieruchomości, PIT i CIT. Pojawią się też nowe miejsca pracy, co jest atrakcyjne dla mieszkańców.
Kłopoty z terenami
– Jako samorząd będziemy mieli dodatkowe środki na rozwój gminy. Nowe inwestycje cieszą, ale jednocześnie martwią. W tym momencie mamy wyczerpane możliwości na tereny inwestycyjne. Staraliśmy się o to wcześniej, żeby mieć ich więcej, ale powstrzymuje nas ustawa o ochronie gruntów rolnych. W związku z nią dostaliśmy już negatywne odpowiedzi w staraniach o nowe tereny inwestycyjne. Teraz nawet się o to nie staramy, bo te tereny, które mamy, będąc gruntami rolnymi klasy trzeciej, odpadają. Póki co cieszę się z tego, co jest, a o reszcie myślę i planuję, co z tym zrobić – zaznacza Marek Olechowski.
Czy jednak uda mu się wraz z radnymi pozyskać nowe tereny na inwestycje? To trudno przewidzieć, choć są przymiarki w tym względzie. Jednak dodatkowym problemem jest lokalizacja części nieużytków przeznaczonych na inwestycje i powiązanie ich z terenami przemysłowymi, siecią dróg i dojazdów. Nie wchodzi w rachubę likwidowanie tutejszych lasów, gdyż nie ma ich zbyt wiele, a są one zielonymi płucami gminy.
Bogumiła Nowak
Fot. UG Teresin
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis