Teresin przyciąga inwestorów

Reklamy

Gmina Teresin od kilku lat potwierdza, że można skutecznie przyciągać do siebie nie tylko nowych inwestorów, ale również nowych mieszkańców. Tych ostatnich z roku na rok dynamicznie przybywa. Gmina jest atrakcyjna do zamieszkania, bo dobrze skomunikowana, i zapewnia w ostatnich latach coraz więcej miejsc pracy na miejscu. Dodatkowo gmina jest rekreacyjną enklawą, ulokowaną z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Rozwój gminy Teresin w dużej mierze zależy od jej położenia, a w tym od rozwoju sieci komunikacyjnych na otaczającym je terenie. I w tym kierunku zmierzają działania samorządowców, aby maksymalnie promować i wykorzystywać swój teren, co przekłada się na większe wpływy do budżetu, bogacenie gminy i zasobność mieszkańców.

Czekają na inwestorów

Samorządowcy gminy Teresin są bardzo dobrze przygotowani na przyjęcie nowych inwestorów. Posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg lokalnych. To blisko 400 km, z których najważniejsza, tzw. obwodnica, będąca drogą wewnętrzną scalającą 500 hektarów terenów inwestycyjnych w Teresinie-Gaju, Gaju, Elżbietowie i Szymanowie.

Jak poinformował Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, w najbliższym czasie na terenie gminy zainwestują trzy nowe podmioty gospodarcze, a to zdecydowanie poprawi notowania gospodarcze i może wywindować gminę w rankingach samorządowych na lepsze pozycje.

 – W sferze rozwoju gospodarczego w gminie Teresin nadal się sporo dzieje. Cały czas zależy nam na zachęcaniu inwestorów do uruchamiania swojej działalności na naszym terenie. I to, jak widać, przynosi wymierne efekty – informuje wójt Olechowski.

Jak zaznacza, w najbliższym czasie decyzję środowiskową uzyska duża firma meblarska, która swój zakład produkcyjny postawi w Paprotni. To polska firma obecnie z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim. Będzie też wkrótce wydana decyzja na dalsze zasiedlenie terenu, na którym obecnie znajduje się duży magazyn Panattoniego.

Nie mogę jeszcze zdradzić nazw firm, które się pojawią, ale powiem tylko, że w krótkim czasie mogą tu powstać aż trzy duże obiekty logistyczne. Kolejna inwestycja powstanie po drugiej stronie drogi krajowej nr 92, w miejscowości Topołowa – dodaje wójt.

Zgodnie z tymi planami firma Weimur wybuduje w Topołowej dwa obiekty magazynowe. W tej chwili firma ta czeka na decyzję środowiskową. Marek Olechowski stwierdza, że dzięki takim działaniom do budżetu gminy będą wpływać kwoty z podatków od nieruchomości, PIT i CIT. Pojawią się też nowe miejsca pracy, co jest atrakcyjne dla mieszkańców.

 Kłopoty z terenami

 – Jako samorząd będziemy mieli dodatkowe środki na rozwój gminy.  Nowe inwestycje cieszą, ale jednocześnie martwią. W tym momencie mamy wyczerpane możliwości na tereny inwestycyjne. Staraliśmy się o to wcześniej, żeby mieć ich więcej, ale powstrzymuje nas ustawa o ochronie gruntów rolnych. W związku z nią dostaliśmy już negatywne odpowiedzi w staraniach o nowe tereny inwestycyjne. Teraz nawet się o to nie staramy, bo te tereny, które mamy, będąc gruntami rolnymi klasy trzeciej, odpadają. Póki co cieszę się z tego, co jest, a o reszcie myślę i planuję, co z tym zrobić – zaznacza Marek Olechowski.

Czy jednak uda mu się wraz z radnymi pozyskać nowe tereny na inwestycje? To trudno przewidzieć, choć są przymiarki w tym względzie. Jednak dodatkowym problemem jest lokalizacja części nieużytków przeznaczonych na inwestycje i powiązanie ich z terenami przemysłowymi, siecią dróg i dojazdów. Nie wchodzi w rachubę likwidowanie tutejszych lasów, gdyż nie ma ich zbyt wiele, a są one zielonymi płucami gminy.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz