Szkolenie dla służb z bezpiecznej jazdy

Doskonalenie praktycznej nauki jazdy w niebezpiecznych warunkach, m.in. na płycie poślizgowej, przejazdy autami na tzw. trojlerach, czyli specjalnych kółkach symulujących poślizg, blok tematyczny aktualizujący wiedzę na temat pierwszej pomocy przedmedycznej – to tylko niektóre z etapów specjalnego szkolenia, które odbyło się z inicjatywy ministra Macieja Małeckiego i starosty Jolanty Gonta, a w którym uczestniczyli strażacy i policjanci z powiatowych komend w Sochaczewie.

 W słoneczną niedzielę, 5 września, na terenie jednostki 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach udział w zajęciach wzięło 10 strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i 15 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Podczas spotkania mogli w sposób praktyczny doskonalić swoje umiejętności w różnych sytuacjach ekstremalnych, jakie występują na drodze, w tym związanych w utratą przyczepności. Instruktorzy z Polskiego Związku Automobilowego uczyli, jak przeciwdziałać wypadkom dzięki prawidłowym reakcjom obronnym.

Wspólne bezpieczeństwo

 – Zorganizowaliśmy to szkolenie wspólnie ze starostą Jolantą Gonta, bo zależy nam na tym, by ludzie, którzy na co dzień dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo, byli jak najlepiej przygotowani do trudnych sytuacji na drogach. Wierzę, że to szkolenie będzie dla nich nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale pomoże im w realnym działaniu. Jako poseł ziemi sochaczewskiej staram się pomagać w każdy możliwy sposób, zarówno mieszkańcom, jak i tym, którzy mieszkańcom służą i pomagają. Dziękuję komendantom powiatowym straży pożarnej Piotrowi Piątkowskiemu i policji Michałowi Safjańskiemu za błyskawiczny odzew na naszą inicjatywę. Podziękowania należą się również dowództwu 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, bo to na jej terenie odbyło się szkolenie, oraz Polskiemu Związkowi Automobilowemu za profesjonalne jego przeprowadzenie. Dziękuję też wszystkim tym, którzy wzięli udział w szkoleniu. Wierzę, że dzięki waszemu zaangażowaniu bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na ziemi sochaczewskiej się zwiększy – powiedział minister Maciej Małecki.

Uczestnicy podkreślali, iż organizacja tego typu zajęć to znakomity pomysł.

Szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy w sposób wymierny przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze każdego użytkownika ruchu drogowego, każdego z nas, a w szczególności uczestników szkolenia i osób znajdujących się w samochodzie. Słowa podziękowania należą się ministrowi Maciejowi Małeckiemu i staroście Jolancie Gonta za bardzo ciekawą inicjatywę i stworzenie możliwości doskonalenia umiejętności naszych służb mundurowych – mówił st. bryg. Piotr Piątkowski, komendant powiatowy PSP.

Uniknąć tragedii

Zapanowanie nad ślizgającym się autem, to nie lada wyczyn, problemy mają niejednokrotnie nawet bardzo doświadczeni kierowcy. Stąd też, tego typu szkolenia są niezbędne, w zasadzie dobrze byłoby, gdyby przechodzili je kursanci podczas nauki jazdy.

Szkolenie daje szansę na zmniejszenie liczby wypadków, osób zabitych, rannych i ludzkich tragedii. Wśród wielu uczestników ruchu drogowego osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczne sytuacje są także policjanci, dlatego takie szkolenia są bardzo potrzebne. Brawa dla organizatorów i podziękowanie za zaproszenie – mówił asp. szt. Paweł Rynkiewicz z sochaczewskiej Komendy Powiatowej Policji, który także brał udział w zajęciach. – Policjanci niejednokrotnie na terenie powiatu sochaczewskiego używają sygnałów świetlnych i dźwiękowych, co generuje w ruchu drogowym duże niebezpieczeństwo, a podczas szkolenia była okazja przećwiczyć omijanie przeszkody z gwałtownym hamowaniem oraz radzenia sobie w razie niekontrolowanego poślizgu pojazdu. Uczestniczący funkcjonariusze zdobyli nowe umiejętności, które wykorzystają w służbie, jak i w życiu codziennym – dodaje.

Z kolei starosta sochaczewski Jolanta Gonta reasumuje: – Takie szkolenia mogą uratować życie nie tylko kierowcy i pasażerom pojazdu policyjnego, czy też strażackiego. Kierowcy tych aut niejednokrotnie, działając w warunkach stresu, spieszą z pomocą drugiemu człowiekowi i jako uczestnicy ruchu drogowego muszą zadbać o bezpieczeństwo przejazdu. Muszą tak prowadzić uprzywilejowany pojazd, by nie stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Sytuacja staje się trudniejsza, gdy jezdnia jest mokra i śliska. I właśnie wtedy wiedza zdobyta podczas tego typu szkoleń procentuje i chroni zdrowie lub nawet życie.

Warto też podkreślić, że sprawna organizacja i sam przebieg szkolenia możliwy był także dzięki wzorowej współpracy z dowództwem 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach oraz Polskim Związkiem Automobilowym.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz