Szalone boogie woogie

Reklamy

W amfiteatrze na Podzamczu w niedzielę, 26 września odbył się ostatni w tym roku letni koncert. Sochaczewskie Centrum Kultury zaprosiło na występ zespołu Boogie Boys. Kapeli, która działa z sukcesami od niemal 20 lat. Publiczność nie zawiodła, zwłaszcza, że było wyjątkowo ciepło, jak na tę porę roku, a wieczór niemal letni. Boogie Boys dał taki show, że publiczność długo będzie wspominać ten niezwykły, szalony występ.

Boogie Boys, to gwiazda pierwszej wielkości w muzyce boogie woogie oraz w bluesie. Od chwili powstania w 2002 roku, artyści odwiedzili niemal wszystkie kraje europejskie i nie tylko. W swoim dorobku mają trzy studyjne albumy.

Grali z największymi

Boogie Boys koncertowali u boku wielu gwiazd światowego formatu m.in. Shakin’ Stevens, Ray Manzarek (The Doors), Eric Burdon (The Annimals), Chris Barber, Phill Guy, Studebaker Jon, czy James Harman,The Mofo Party Band i Ana Popovic.

Zespół debiutował płytą „Revelation” w 2004 roku. Boogie Boys, jako jedyny zespół spoza USA, został w lutym 2009 roku finalistą największego bluesowego konkursu na świecie International Blues Challenge – Memphis w USA. Po tym sukcesie w lipcu 2009 roku ukazał się ich album „Hey You!”. Potem kapela odbyła trasę koncertową po Kanadzie, uczestnicząc w największych festiwalach – Montreal Jazz Festiwal, Mont- Tremblant Blues Festival oraz Quebec City Music Festival.

W 2010 roku zespół zagrał trasę koncertową w Californii – USA, a w ankiecie „Blues Top” został wybrany „Zespołem Bluesowym Roku 2009”. Album „Hey You!” został także finalistą   International Blues Challenge 2010.

Bartek Szopiński – lider zespołu, jak również pozostali członkowie grupy, wielokrotnie byli nagrodzeni tytułami „Pianista Roku”, „Instrumentalista Roku” przez czytelników magazynu „Twój Blues”. Boogie Boys po raz kolejny w 2012 roku zdobyli tytuł „Zespół Roku” w ankiecie „Blues Top 2011”. Ich ostatni album „Made in Cali” został w całości wyprodukowany w USA z udziałem m.in. gitarzysty Rona Thompsona. Producentem muzycznym albumu był John Clifton, uznany harmonijkarz, kompozytor i wokalista. Ich album w 2013 roku został uznany za „Płytę Roku” w ankiecie „Blues Top 2012”.

Szalony i dynamiczny

W trakcie niedzielnego koncertu w Sochaczewie przedstawione utwory ze wszystkich trzech płyt Boogie Boys, jak również najnowsze nagrania znane fanom z prezentacji w sieci. Przez całe lato zespół koncertował na licznych festiwalach krajowych i zagranicznych.

W Sochaczewie artyści wystąpili w składzie: Bartek Szopiński (wokalista, który gra na fortepianie i Hammondzie), Michał Cholewiński (fortepian), Janusz Brzeziński (kontrabas), Miłosz Szulkowski (perkusja) oraz Piotr Bienkiewicz (gitara).

– Takiego koncertu jeszcze u nas nie było. Muzycy grali i to jak, aż same nogi rwały się do tańca – stwierdziła jedna z uczestniczek koncertu.

Wśród zaprezentowanych utworów były m. in. „Boogie boys”, „Where’d You Stay Last Night”, „Boogie-woogie całą noc”, „Sugar”, „Snatch and Grab It”, jak też motyw przewodni z filmu „Pulp Fiction”.

To jak grali, tańczyli, skakali po scenie, wchodząc na instrumenty, jednocześnie grając na nich, to było coś, co zaskoczyło publiczność. Przede wszystkim też szybkość i perfekcja grania. Bartek Szopiński udowodnił, że potrafi grać jednocześnie na dwóch instrumentach klawiszowych, pomagając sobie stopą i śpiewać. Janusz Brzeziński wskakiwał na kontrabas i grał na nim, nawet z rękoma na plecach, czy traktując swój instrument jak wielką gitarę. Muzycy wchodzili w publiczność grając i śpiewając, czym zaskoczyli, ale też zjednali sobie aplauz.

Na koniec koncertu nie obyło się bez bisów oraz chóralnego, zgodnego „dziękujemy” i „czekamy” skierowanego do artystów. Muzyka, choć dynamiczna i brawurowa nie męczyła, bo była bardzo melodyjna, ale nie ogłuszająca.

Warto wspomnieć, że zespół był już w Sochaczewie rok temu, ale niestety z powodu pandemii grał w Klubie Kontrast tylko online, bez udziału publiczności.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz