Święto plonów w Teresinie

Tegoroczne dożynki w gminie Teresin miały bardzo skromny charakter. Odwołany został korowód dożynkowy, który co roku był atrakcją święta plonów. Nie było też tradycyjnego festynu, który zwykle towarzyszył obchodom. Można było wziąć udział w uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji wszystkich rolników i ich rodzin.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ograniczenia spowodowane były panującą pandemią koronawirusa. Nie zabrakło jednak tradycyjnego chleba wypiekanego z tegorocznego zboża, oraz pięknych wieńców i dorodnych koszy dożynkowych.

W intencji rolników

Uroczystości dożynkowe zaplanowano w niedzielę, 5 września. Dziękczynienie za plony rozpoczęło się mszą świętą w Bazylice w Niepokalanowie. Uroczystości przewodniczył i homilię wygłosił ojciec Mariusz Książek. W nabożeństwie, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, uczestniczyli reprezentanci sołectw z gminy Teresin, władze samorządowe z Markiem Jaworskim – zastępcą wójta gminy Teresin, a także radni i przedstawiciele gminnych instytucji.

Korowód dożynkowy, choć bardzo skromny pod względem uczestników, był niezwykle okazały, jeśli chodzi o piękne i bogate wieńce dożynkowe oraz wystawne kosze pełne płodów rolnych – chlebów, jabłek, ziół i warzyw. Przyciągały uwagę też wspaniałe wieńce na głowach uczestniczek tegorocznych dożynek oraz barwne stroje ludowe.

Podczas dożynkowej mszy wierni modlili się i dziękowali za zebrane plony z pól, ogrodów i sadów, oraz prosili o błogosławieństwo. Wystawione przy głównym ołtarzu kosze i wieńce zostały poświęcone. Po zakończonym nabożeństwie każdy z uczestników uroczystości otrzymał drobny podarunek w postaci małego chlebka wypieczonego z tegorocznej mąki.

– Drodzy rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, bardzo Wam dziękuję za wielki trud i wyrzeczenia. Życzę, by przyszły rok był równie obfity w takie dary, jakie dzisiaj przynieśliście do naszej świątyni – mówił na zakończenie uroczystości Marek Jaworski, zastępca wójta gminy Teresin.

Najlepsi w regionie

Starostami tegorocznych dożynek byli Ewa i Damian Kacprzakowie z Pasków Starych – gospodarze, którzy byli wyróżnieni w 2008 roku jako finaliści, a w 2017 roku zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Rolnik-Farmer Roku” w kategorii „Rolnicy”. Zdobyli oni także tytuł wicemistrza Województwa Mazowieckiego w konkursie „Agroliga 2008”, zaś w 2016 roku zostali mistrzami Województwa Mazowieckiego w konkursie „Agroliga 2016” w kategorii „Rolnicy”. Największym sukcesem rodziny Kacprzaków było zdobycie tytułu wicemistrza krajowego „Agroligi 2016”. Za to osiągnięcie otrzymali oni w czerwcu 2017 roku puchar i list gratulacyjny z rąk Andrzeja Dudy, prezydenta RP.

Państwo Kacprzakowie prowadzą 160-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie zbóż paszowych i rzepaku, oraz produkcji trzody chlewnej. Kontynuują oni tradycję gospodarowania w rodzinnym majątku przejętym po rodzicach Barbarze i Ryszardzie.

Choć było bardzo radośnie, ciepło i wesoło, to jednak uczestnicy tegorocznych dożynek liczą, że za rok uroczyste świętowanie odbędzie się już w tradycyjnej formie wraz z wielkim, dożynkowym korowodem i barwnym festynem. Za tym mieszkańcy gminy bardzo tęsknią.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz