Stadion zmieni oblicze

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to w przyszłym roku powinien rozpocząć się drugi etap przebudowy obiektów sportowych przy ulicy Warszawskiej. Szacunkowy koszt inwestycji to 15 milionów złotych, przy czym wkład miasta ma wynieść jedynie dziesięć procent. Pozostała kwota ma pochodzić z funduszy rządowych.

Jak już informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu dobiegła końca przebudowa stadionu przy ulicy Chopina. Okazuje się jednak, że nie jest to ostatnia inwestycja na terenie miasta, która ma na celu rozbudowę miejskiej bazy sportowej.

Kolejną ma być drugi etap przebudowy obiektów przy ulicy Warszawskiej. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie przebudowie poddano sam stadion. W ramach prowadzonych prac całkowicie przebudowano boisko główne, wokół którego wybudowano profesjonalną bieżnię oraz skocznie.

Wybudowano również nową, zadaszoną trybunę, w której może zasiąść ponad 860 widzów. Dodajmy, że stadion zyskał również oświetlenie umożliwiające przeprowadzanie rozgrywek po zapadnięciu zmroku.

Gruntowna przebudowa

Teraz czas na realizację kolejnego etapu przebudowy.

Z Polskiego Ładu chcemy pozyskać pieniądze na budowę bocznego boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią, z którego mogliby korzystać piłkarze i rugbiści, oraz drugiego boiska treningowego z naturalną murawą i systemem nawadniającym. Obydwa oczywiście z oświetleniem, co pozwoli prowadzić treningi także po zmroku. Kolejne plany to budowa kompleksu czterech kortów tenisowych, w tym jednego ze ścianką treningową, kortów ogrodzonych, oświetlonych, wyposażonych w system odwadniający – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Koszt zaplanowanych inwestycji oszacowano wstępnie na 15 mln zł. Miasto, składając wniosek do Programu Inwestycji Strategicznych, liczy na wsparcie w wysokości 13,5 mln zł. Oznacza to, że z budżetu miasta do inwestycji trzeba będzie dołożyć jedynie dziesięć procent, czyli 1,5 mln zł. Jeżeli dodamy, że inwestycja potrwa co najmniej dwa lata, to okazuje się, że wydając rocznie 750 tysięcy, miasto wzbogaci się o nowoczesne zaplecze sportowe warte kilkanaście milionów złotych.

Rozbiorą ruderę

Na co zostaną przeznaczone te środki? Większość z nich zostanie wydana na budowę dwóch budynków. Pierwszy, największy zwany klubowym, który ma być zapleczem socjalnym dla rugbistów, piłkarzy i lekkoatletów, powstanie tuż przy głównym boisku od strony ulicy Warszawskiej.

Jego powierzchnia ma wynosić 760 metrów kwadratowych. Według projektu, który powstał kilka lat temu, a który został dołączony do wniosku o wsparcie finansowe, w budynku będą się mieściły między innymi szatnie dla sportowców i sędziów, natryski, pomieszczenia biurowe i magazynowe, oraz toaleta dla kibiców.

Zmianie ulegnie także otoczenie kortów tenisowych. Plan zakłada nie tylko ich przebudowę, ale również wybudowanie nowego, parterowego pawilonu w miejscu obecnego istniejącego, rozpadającego się budynku. Będzie się w nim mieściło zaplecze dla grających na kortach.

Pozostałe środki zostaną wydatkowane na przebudowę boisk bocznych, które będą posiadały sztuczną murawę. Do tego dojdzie ich oświetlenie, co umożliwi przeprowadzanie treningów po zapadnięciu zmroku.

Jerzy Szostak

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz