Spotkania w Leśnym Domku

fot.pixabay
Reklamy

Udany pomysł na letnie spotkania przygotowany został w tym roku w sierpniu i wrześniu przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Urząd Gminy w Kampinosie. Kreatywne i twórcze spotkania w Leśnym Domku „Puszczyk” w Granicy adresowane do młodych mieszkańców gminy oraz turystów odwiedzających Puszczę Kampinoską skupiły wielu pasjonatów sztuki i leśnej przyrody. Inicjatywa artystyczno-rekreacyjnego poznawania tego miejsca była strzałem w dziesiątkę.

Pierwsze warsztaty kreatywnego rękodzieła odbyły się w piątek, 6 sierpnia dla dzieci ze Świetlicy „Lipa” w Łazach. W trakcie zajęć najmłodsi zdobili bawełniane torby. Podstawą do wykonania pracy były dary natury – liście, gałązki, które można znaleźć na spacerze. Każdy, nawet najmniejszy uczestnik warsztatów pracował z ogromnym zapałem, czego efektem były piękne torby zdobione w ekologiczne i niepowtarzalne wzory odciśnięte na płótnie.

Z radością obserwowaliśmy zapał twórczy, zdolności manualne i zaangażowanie dzieci w wykonywanie kolejnych prac. Choć lało jak z cebra, co pokrzyżowało nam część planów, to nasze warsztaty były udane i można powiedzieć, że kreatywni ludzie nigdy się nie nudzą – stwierdzili prowadzący zajęcia.

W zgodzie z naturą

W ostatnią wakacyjną niedzielę, 29 sierpnia najmłodsi artyści zaproszeni do Domku w Granicy wraz z instruktorką Małgosią tworzyli makramowe liście w formie breloczków.

– To wcale niełatwa sztuka pleść sznurki i wiązać supełki. Trzeba mieć zręczne ręce – mówi jedna z mam, która przyprowadziła swą pociechę na spotkanie.

Jednak dzieciaki doskonale dawały sobie radę. Co więcej, wykazały się cierpliwością i zaangażowaniem w żmudnym komponowaniu małych dzieł sztuki.

Z kolei 5 września zaplanowano spacer po lesie pod hasłem „Mowa lasu”. Trasa w Puszczy Kampinoskiej przewidywała około 2-3 godzin intensywnego marszu, w trakcie którego do pokonania było około 8 km. Wszyscy poradzili sobie, w tym również najmłodsi.

Na wyprawę organizatorzy zaprosili nie tylko dzieci i młodzież z gminy Kampinos, ale też z Warszawy i Sochaczewa, podając dokładnie, jak dojechać do miejsca zbiórki w Leśnym Domku w Granicy. Trasa wycieczki miała kształt pętli i prowadziła z Granicy przez zielony szlak do Dębu Powstańców 1863 roku, a potem nastąpił powrót przez wieś Bieliny. Wyprawa była urozmaicona pod względem krajobrazowym. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Organizatorzy zaplanowali nie tylko spacer, ale też elementy edukacyjne wyprawy. Najmłodsi dowiedzieli się, co to jest martwe drewno i jaką pełni rolę w przyrodzie, jakie jest znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych puszczy. Nie zabrakło też ciekawostek ze świata roślin i zwierząt, jak choćby odpowiedzi na pytania, czy drzewa widzą, słyszą, mówią. Wyprawę poprowadziła Beata Bąk, pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego.

Ostatnie dni lata

Na finał letnich spacerów i twórczego działania zaplanowano spotkania w Granicy 12 i 26 września. Pierwsze ma poprowadzić Łukasz Kuciński – Bofzin, artysta z Sochaczewa, tworzy oryginalne komiksy oparte na historii i życiu codziennym miasta i regionu. Młodym uczestnikom warsztatów pokaże swój świat komisów i to, jak one powstają. Potem uczestnicy pod kierunkiem pana Łukasza będą tworzyć swoje własne prace.

Na koniec, 26 września będzie już jesienny spacer po Puszczy Kampinoskiej i podziwianie uroków kolorowej polskiej przyrody. Beata Bąk poprowadzi kolejną wyprawę po szlakach Kampinoskiego Parku Narodowego. Chętni będą mogli wypożyczyć kijki do nordic walking w dniu wyprawy. Wyprawa ta zamknie cykl spotkań w Leśnym Domku „Puszczyk” w Granicy. Kolejne spotkania w tym miejscu dopiero za rok.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Kampinos

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz