Sochaczew wśród najbogatszych

fot.pixabay

Sochaczew znalazł się w pierwszej setce najbogatszych miast powiatowych według rankingu dwutygodnika „Wspólnota”. Dobrze wypadły w nim także gminy Teresin i Sochaczew.

Znane są już wyniki najnowszego rankingu dwutygodnika „Wspólnota”. Tym razem dotyczył on zamożności polskich samorządów w 2020 r. Okazuje się, że mimo epidemii oraz związanych z nią lockdownów, jakie zostały wprowadzone w ubiegłym roku, sytuacja finansowa samorządów nie uległa drastycznemu pogorszeniu. Co prawda odnotowano spadki dochodów własnych, ale nie było one tak duże, jak przypuszczano, i wynosiły przeciętne 2 procent w skali całego kraju, ale łączne dochody budżetowe nawet lekko wzrosły. Co z kolei może napawać optymizmem na kolejne lata, a tym samym wzrostem zamożności. Ale zanim to nastąpi, warto zobaczyć, jak wygląda zestawienie najbogatszych samorządów w czasie pandemii.

Według rankingu najbogatszymi województwami są: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Z kolei wśród miast wojewódzkich o najwyższych dochodach na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa przed Opolem i Poznaniem.

Natomiast najbogatszym powiatem w ubiegłym roku okazał się powiat przysuski, który wyprzedził powiat człuchowski oraz powiat opatowski. W tym zestawieniu powiat sochaczewski znalazł się na 151 pozycji.

Z kolei w rankingu miast powiatowych liderem zostały Polkowice. Drugie miejsce przypadło
Grodziskowi Mazowieckiemu, a na trzecim znalazło się Piaseczno. W tej kategorii Sochaczew znalazł się w tak zwanej złotej setce i został umieszczony na 79 pozycji.

Bardzo dobrze w rankingu wypadły także gminne samorządy z terenu naszego powiatu, szczególnie Teresin – który znalazł się na 87 pozycji oraz gmina Sochaczew – 88 miejsce w kategorii gminy wiejskiej. W tym zestawieniu w drugiej setce znalazła się gmina Nowa Sucha – pozycja 152. W przypadku pozostałych gmin nie było już tak różowo: Rybno – 287, Iłów – 322, Młodzieszyn – 943, a Brochów – 998 pozycja.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz