Rewolucja na placach zabaw

fot.pixabay
Reklamy
Jeszcze w tym roku dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz sąsiadującego z nim żłobka zaczną korzystać z placu zabaw wyposażonego w kilkanaście nowych urządzeń. Więcej zabawek, a precyzyjnie mówiąc, urządzeń do integracji sensorycznej, trafi też na place zabaw w każdej dzielnicy miasta. Rozpocznie się również proces przebudowy jordanka przy 600-lecia w prawdziwą Krainę Przygód. Koszt tych zmian, tylko w tym roku, to 344 tys. zł.

Na tyłach budynku przedszkola nr 1, stanie kilkanaście nowych urządzeń – huśtawki, bujaki, zestawy zabawowe – dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci w wieku od 1 do 8 roku życia.

Dla przedszkola i żłobka
– Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na te prace. Warszawska firma As Bud dostarczy i zamontuje urządzenia bezpieczne, trwałe, posiadające stosowne certyfikaty. Przy części z nich, tam gdzie wymagają tego przepisy, ułożona zostanie miękka, syntetyczna nawierzchnia. Dzieci nie poznają tego miejsca, bo plac przejdzie prawdziwą metamorfozę. O skali zmian niech świadczy koszt, to 175 tys. zł – informuje burmistrz Piotr Osiecki.

Na nowy plac złożą się m.in. piramida linowa stożkowa, huśtawka wahadłowa z siedziskiem typu gniazdo, huśtawka podwójna, kosz do koszykówki, trampolina, walec, huśtawka wagowa dla dwóch osób, cztery bujaki na sprężynach, karuzela, zestaw sprawnościowy, równoważnia. Stanie także zestaw zabawowy złożony ze zjeżdżalni, wież, przejścia tubowego i przejścia typu mostek oraz piaskownicy. Drugi zestaw ma zawierać m.in. zjeżdżalnię, wieżę, rurę strażacką, ściankę wspinaczkową, most i siatki do wspinaczki. Trzeci zestaw będzie imitował pociąg. Maluchy wsiądą do trzech wagoników ciągniętych przez lokomotywę.

Ogrody sensoryczne
Jeszcze bardziej kolorowo i ciekawie zrobi się też na jedenastu ogólnodostępnych placach zabaw. W ramach realizacji jednego ze zwycięskich projektów ostatniej edycji budżetu obywatelskiego, kosztem niemal 100 tys. zł., place zostaną wyposażone w sprzęty do integracji sensorycznej. Tego typu zabawki oddziałują na wszystkie zmysły, stymulują wszechstronny rozwój dzieci, pełnią rolę dydaktyczną, pozwalają lepiej poznawać i postrzegać świat. Urządzenia trafią na place przy ulicach Korczaka, 600-lecia, Kozubowskiego, Żwirki i Wigury, 1 Maja, Mickiewicza, Fabrycznej, Raczkiewicza, Grunwaldzkiej, Chabrowej i na osiedle komunalne w Trojanowie. Na każdym spotkamy od dwóch do trzech urządzeń o nieco tajemniczych nazwach: panel manipulacyjny koło, panel kółko i krzyżyk, labirynt, panel sensoryczny potrójny.

Kraina Przygód
W tym roku ruszy także kompleksowa przebudowa ogrodu jordanowskiego przy al. 600-lecia. Wstępną koncepcję zmian, jakie warto tam wprowadzić, opracowała spółka KERRIA z Koła. Ze względu na koszty i zakres prac proces zmian zostanie rozłożony na kilka lat.

– Do końca listopada, wspólnie z projektantami, dopracujemy plan przekształcenia ogródka jordanowskiego w prawdziwą Krainę Przygód. Chcemy, by była nowoczesna, funkcjonalna, atrakcyjna dla osób w różnym wieku, by mogły z niej bezpiecznie korzystać mamy z maluchami oraz nastolatki – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Kraina Przygód zostanie podzielona na kilka stref – dla najmłodszych, dzieci starszych, młodzieży, integracyjną, sensoryczną, strefę piasku oraz gier chodnikowych. Dzieciaki będą miały do dyspozycji kilkadziesiąt urządzeń, w tym zjeżdżalnie, huśtawki, bujaki, karuzele, trampoliny, zabawki sensoryczne, linkę i siatkę wspinaczkową, stolik do ping-ponga, gry chodnikowe, leżaki, wielopoziomowe zestawy zabawowe, zjazd tyrolski itd.

Rodziców na pewno ucieszy, że w Krainie Przygód znajdzie się toaleta, podobna do tej funkcjonującej w parku Chopina, a także specjalna ławka z przewijakiem dla niemowląt. Wszystkie drzewa zostaną na swoim miejscu, a dodatkową ochłodę w upalne dni dadzą 2-3 zamgławiacze. Z myślą o młodzieży w Krainie Przygód ma się znaleźć „tulipan” z ładowarką do telefonów i darmowym WI-FI. Ratusz nie planuje likwidacji dwóch górek saneczkowych i strefy ze zjazdem tyrolskim, choć i one trochę się zmienią, zyskają nowe funkcje. Dobre wieści mamy dla użytkowników siłowni i tężni solankowej – one też zostają, ale niewykluczone, że w nowej lokalizacji. Ogrodzenie od strony ulic 600-lecia i Polnej zostanie wymienione.

Z myślą o niepełnosprawnych
Projektując generalny remont jordanka miasto nie zapomni o dzieciach niepełnosprawnych.

– Coraz więcej firm ma w ofercie huśtawki koszowe lub typu bocianie gniazdo, czyli urządzenia dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Chcemy, by także one mogły bezpiecznie skorzystać z bujawek, albo nie schodząc z wózka pokręcić się z rówieśnikami na karuzeli – informuje burmistrz Piotr Osiecki.

Pierwsze zmiany zobaczymy jeszcze w tym roku, gdyż w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego ogród zostanie doposażony nie tylko w urządzenia sensoryczne, ale także kilka nowych zabawek.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz