Remonty idą pełną parą

Letnia aura sprzyja pracom remontowym w gminie Sochaczew. Ten rok jest wyjątkowo pracowity pod tym względem. W 2021 roku w gminie zaplanowano znacznie więcej inwestycji drogowych niż w ubiegłym roku. Sprzyja temu uzyskanie większej ilości dotacji z Funduszu Dróg Lokalnych. W większości prace są już na finiszu lub zostały zakończone. Termin wykonania tych inwestycji upływa pod koniec września.

– W tym roku zaplanowaliśmy bardzo dużo prac drogowych. Zależy nam, by wykorzystać wszystkie możliwości finansowe, wynikające z otrzymanych dotacji. Udało się nam zdobyć dofinansowania do remontów, więc sprawy dynamicznie ruszyły w tym roku. Drogi, to kluczowe inwestycje wspierające rozwój naszej gminy. To obok zaopatrzenia w wodę najważniejsze zadania, wpływające na rozwój gminy – uważa Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew

Będą gotowe na zimę

 W 2021 roku Gmina Sochaczew zaplanowała wykonanie i remont dróg w miejscowościach: Kożuszki Parcel – Orły Cesin, Andrzejów Duranowski, Gawłów, Kąty – Altanka, Rozlazłów, Wójtówka, Władysławów, Żuków oraz Wyczółki. Wszystkie inwestycje miały być wykonane w terminie od czerwca do września włącznie.

W większości zaplanowane modernizacje i remonty są już zrealizowane. Na kilku odcinkach trwają prace wykończeniowe polegające na wymianie nakładek i wylaniu asfaltu. Wyrównywane i poprawiane są też pobocza. Temu służyły wykupy, a także bezgotówkowe udostępnianie gruntów pod inwestycje drogowe przez ich właścicieli.

Obecnie na drodze Altanka – Kąty na odcinku 720 metrów firma Rydmar wymienia nawierzchnię asfaltową. Koszt tych prac dla gminy to 291 tys. złotych.

– Mam cichą nadzieję, że ten nowy asfalt dotrze do mego domu. Dotychczasowe naprawianie tłuczniem daje marny efekt. Strasznie się kurzy, a to wszystko osiada mi w domu – narzeka jeden z mieszkańców Altanki.

Firma Rydmar przebudowuje również ponad kilometr drogi w Wyczółkach. Tu zakres prac związany jest z całkowitą przebudową drogi wraz z wytyczeniem nowych poboczy. Stąd też koszt tej inwestycji wyniesie ponad 1 mln złotych. Jednak mieszkańcy od dawna oczekiwali na modernizację. Zaplanowany jest też niewielki odcinek drogi w Wójtówce. Koszt tej inwestycji skalkulowany jest na 190 tys. złotych. Prace są w trakcie wykonywania.

Natomiast w Gawłowie prace remontowe na 650-metrowym odcinku dobiegły już końca. Wymieniono w tej miejscowości asfaltowe nakładki.

Jeszcze pracują

Największy ruch póki co jest w Kożuszkach Parceli. Remontowany jest tam właśnie prawie kilometrowy odcinek drogi. Koszt tej inwestycji wyceniono na około 694 tys. złotych. Trwają też remonty na drogach w Rozlazłowie i Dzięglewie. Firma Drogbet przebudowuje w pierwszej z miejscowości odcinek o długości 550 metrów za około 140 tys. złotych, a w drugiej 400 metrów drogi za nieco ponad 73 tys. złotych. Terminy zbliżają się nieuchronnie i wykonawcy starają się wykonać drogi na czas.

Część mieszkańców jednak nie jest w pełni zadowolona z realizowanych inwestycji. Niektórzy narzekają, że nadal nie mogą się doczekać pełnej przebudowy kilkudziesięciu metrów drogi w okolicy Andrzejowa Duranowskiego. Część jej nadal jest tam w kiepskim stanie i nic nie zapowiada, by się to szybko poprawiło.

Problemem jest też okolica MFO w Kożuszkach, gdzie mimo napraw, jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, nadal tiry przyjeżdżające do zakładu dewastują drogę. Ich zdaniem trwa to stale, a jazda na tym odcinku to prawdziwy wyczyn dla kierowców i ich samochodów. Od lat w gminie obiecują to zmienić. Jednak koszty tej drogi są ogromne i potrzeba zebrać na nie fundusze. Wójt Mirosław Orliński obiecuje, że odcinek tej drogi przy MFO doczeka się naprawy.

Do końca września zakładany jest też remont chodnika i budowa zatok postojowych przy szkole podstawowej w Feliksowie. Jednak tu sprawa napotyka na problemy z wykonawcą. W pierwszym przetargu zabrakło zgłoszeń. Teraz jest szansa na drugi przetarg. Ważne jest to, że remonty drogowe muszą być rozliczone do końca listopada, a więc przed nadejściem pierwszych mrozów.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz