Powiatowe Święto Plonów w Rybnie

Reklamy

Święto Plonów jako uroczystość o wieloletniej tradycji jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika, stanowi wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynki to w naszej tradycji czas radości i podziękowań.

W uroczysty sposób do tego wydarzenia podchodzą władze naszego samorządu powiatowego. Dożynki Powiatowe odbyły się w minioną niedzielę, 19 września w Rybnie. Było to bardzo ważne wydarzenie dla rolników, ogrodników, sadowników, hodowców oraz ich rodzin, ale również wszystkich mieszkańców ziemi sochaczewskiej. Impreza miała charakter uroczysty, oficjalny, bez części rozrywkowej – ze względu na pandemiczne obostrzenia.

W tym, jak i w poprzednim roku Święto Plonów Powiatu Sochaczewskiego zostało ograniczone do uroczystej mszy dziękczynnej połączonej z symbolicznym obrzędem dzielenia chlebem. Rolę współgospodarza dożynek powiatu sochaczewskiego, obok Starostwa Powiatowego w Sochaczewie przyjęła gmina Rybno oraz parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie i proboszcz ks. Zbigniew Łuczak.

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem przygotowane zostały piękne wieńce uplecione z kłosów zbóż, warzyw i kwiatów, a także upieczone wspaniałe, symbolizujące dostatek bochny chleba z tegorocznej mąki. Zebrane plony pozwalają odczuć zadowolenie z wykonywanej pracy, napawają również nadzieją na urodzaj i jeszcze większe zbiory w kolejnych latach.

Jak co roku Dożynki Powiatowe zgromadziły reprezentantów wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego, którzy przybyli wraz z misternie wykonanymi wieńcami i wypieczonymi bochnami chleba. Ich poświęcenie odbyło się podczas dziękczynnej mszy św., której przewodniczył dziekan ks. Piotr Żądło z sochaczewskiego dekanatu.

Jeśli chodzi o skład delegacji powiatowej przewodził jej Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski z wójtem gminy Rybno Damianem Jaworskim. Honory starostów powiatowych dożynek przyjęli w tym roku na siebie Kamila i Tomasz Kalińscy z Nowego Szwarocina, wieniec powiatowy wykonało Koło Gospodyń Wiejskich – Babeczki z Rybna, zaś powiatowe bochny chleba wypiekła lokalna piekarnia Edyty i Dariusza Czaplickich również z Rybna.

Przyniesione przed ołtarz pieczywo, wieńce dożynkowe oraz złożone kosze z darami ołtarza zostały pobłogosławione i poświęcone. Podczas nabożeństwa w modlitwie wyrażano wdzięczność rolnikom powiatu sochaczewskiego i pracującym na roli za trud ich codziennej pracy oraz tegoroczne zebrane plony.

Był też czas na podziękowania delegacjom dożynkowym oraz wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w przygotowanie powiatowego święta plonów na ziemi sochaczewskiej. Symboliczne podziękowania wręczali wspólnie wicestarosta i wójt gminy Rybno. Głos zabrał także obecny wiceminister Maciej Małecki, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników dożynek w Rybnie, w którym m.in. wyraził wdzięczność i podziękowania rolnikom za ich całoroczny wysiłek, za owoce pracy, za współtworzenie pomyślności i dostatku naszej Ojczyzny. Z kolei poseł Małecki dziękując za trud pracy na roli zapewniał, iż w centrum polityki rolnej i społecznej rządu Prawa i Sprawiedliwości jest stałe dążenie do jakości poprawy życia na obszarach wiejskich. Polska wieś jest modernizowana, unowocześniania i dofinansowywana poprzez rządowe programy, co zauważają na co dzień także mieszkańcy naszego powiatu.

Jak podkreślano Dożynki Powiatu Sochaczewskiego to pochwała oraz podziękowanie za trud i poświęcenie, z jakimi pracują na co dzień rolnicy. – Kultywowanie tradycji i obrzędów związanych z wsią i uprawą zbóż jest czymś wyjątkowym, co wyróżnia nas spośród innych narodów – mówił wicestarosta Tadeusz Głuchowski.Musimy pamiętać, iż bliskość tradycji wzmacnia więź i tożsamość mieszkańców terenów wiejskich, mieszkańców naszych gmin. Drodzy rolnicy, to dzięki waszemu wysiłkowi i doświadczeniu możemy każdego roku cieszyć się zbiorami z okolicznych pól i sadów. Doceniamy i szanujemy waszą pracę. (…) Niech dożynki będą zawsze dla Państwa powodem do świętowania i zasłużonej satysfakcji z efektów pracy na roli. Pielęgnujmy bogatą tradycję polskiej wsi – skierował m.in. te słowa do uczestników mszy dziękczynnej wicestarosta.

Po mszy nastąpiło uroczyste symboliczne dzielenie chlebem przed kościołem. Tę część uświetnił muzyczny występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej. Zgromadzonych częstowano darmową grochówką, czekała też wata cukrowa i popcorn.

Samorząd powiatowy podczas dożynek powiatu sochaczewskiego reprezentowali: Tadeusz Głuchowski, wicestarosta a także Anna Pawłowska, Bożena Samson i Bogumił Czubacki – członkowie Zarządu Powiatu. Samorząd gminy Rybno reprezentowali: Damian Jaworski – wójt gminy Sochaczew, Sylwia Feliga – przewodnicząca Rady Gminy w Rybnie oraz Krystian Gołębiewski – sekretarz gminy. Wśród samorządowców byli wójtowie i gmin powiatu sochaczewskiego wraz z sekretarzami gmin i burmistrz Sochaczewa, dyrektorzy placówek powiatowych, radni. Radę Powiatową Mazowieckiej Izby Rolniczej reprezentowała jej przewodnicząca Aneta Roskosz. Nie mogło też zabraknąć przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem, powiatowych służb mundurowych – policji, straży i wojska, obecni byli uczniowie ze szkół w Rybnie i Erminowie wraz z pocztami sztandarowymi, jak i jednostki OSP z terenu gminy Rybno.

Parterem Strategicznym tegorocznego święta plonów w Rybnie była spółka PGNiG Obrót Detaliczny, lider sprzedaży na rynku gazu ziemnego w Polsce.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz