Pamięci 50 bohaterów

Reklamy
Jak co roku sochaczewianie uczcili pamięć rozstrzelanych przez Niemców w cegielni w Boryszewie 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. 22 września pod pomnikiem poległych znajdującym się przy ul. Sobieskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca ich ofiarę. Chwilę wcześniej złożono kwiaty na kwaterze poległych na cmentarzu w Kozłowie Biskupim.

Kwiaty na cmentarzu w Kozłowie Biskupim złożyli burmistrz Piotr Osiecki, jego zastępca Marek Fergiński, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, reprezentujący ministra Macieja Małeckiego Michał Orliński, dowódca 3 WBR gen. bryg. Kazimierz Dyński oraz reprezentujący Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Jakub Wojewoda.

Pod pomnikiem w Boryszewie Paweł Rozdzestwieński przypomniał okoliczności mordu na żołnierzach Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Odbył się także program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, polowa msza święta, apel pamięci i salwa honorowa.

Mszę świętą odprawił Bp Andrzej Franciszek Dziuba. W swojej homilii, przypomniał jak wielka jest moc przebaczenia. Poprosił, by każdy z zebranych wziął do swego serca nie tylko jedną z ofiar dokonanego przez hitlerowców mordu, ale także jednego z katów. Oprawę dla mszy zapewnił Piotr Milczarek wraz z prowadzonym przez siebie chórem Vivace.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Michał Orliński, dyrektor biura poselskiego ministra Macieja Małeckiego, burmistrz Piotr Osiecki wraz ze swoim zastępcą Markiem Fergińskim, wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka, reprezentanci 37 dywizjonu rakietowego i 38 dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej z gen. bryg. Kazimierzem Dyńskim na czele, komendat sochaczewskiej policji insp. Michał Safjiański i komendant straży pożarnej st. bryg. Piotr Piątkowski, reprezentacje środowisk kombatanckich oraz sochaczewskich szkół.

Bydgoski Batalion Obrony Narodowej wchodził w skład Armii „Pomorze”. Jego żołnierze, jako jeńcy wojenni przebywali w dniach 20-21 września 1939 roku na terenie stadionu w Żyrardowie. 21 września wszystkim żołnierzom BBON kazano wystąpić z tłumu 30 tys. zatrzymanych, obiecując im powrót do domu. Wystąpiło około 180 żołnierzy, których skierowano do Sochaczewa. Spośród wziętych do niewoli żołnierzy wytypowano 50, w tym całą kadrę oficerską, po czym postawiono ich przed „sądem polowym” pod fałszywymi zarzutami złamania konwencji genewskiej poprzez „udział w masakrze ludności niemieckiej w Bydgoszczy”. 22 września 1939 wszyscy roku zostali skazani na śmierć i tego samego dnia rozstrzelani. 8 listopada 1940 przeprowadzono ekshumację ofiar masakry. Udało się zidentyfikować 20 zwłok. Wszystkie ciała przeniesiono następnie na cmentarz w Kozłowie Biskupim, gdzie pochowano je w zbiorowej mogile.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz