O moralności na dworcu

fot. podglądowe
Reklamy

 TERESIN Lekturą jubileuszową podczas 10. edycji Narodowego Czytania w tym roku jest sztuka teatralna „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten piętnuje zaściankowość, podwójną moralność, hipokryzję i obłudę społeczną. Kolejna teresińska edycja ogólnopolskiej akcji popularyzującej największe dzieła literatury polskiej, odbędzie się 3 września w sali widowiskowej Dworca TO.Kultura.

Choć autorka „Moralności pani Duńskiej”, pisarka, aktorka i publicystka nie jest w gronie tegorocznych Patronów Roku, to znalazła się wśród lektur narodowych nieprzypadkowo. W tym roku przypada setna rocznica jej śmierci. I co warto zaznaczyć, komedia ta nic nie straciła na aktualności.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Pierwszą lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza „Lalkę” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Rok temu była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku, a w kilka tygodni później odbyła się prapremiera teatralna w Teatrze Miejskim w Krakowie. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

3 września czytanie sztuki Zapolskiej odbywa się na terenie całego powiatu sochaczewskiego, m.in. „Moralność pani Dulskiej” czytana będzie w Sochaczewie na placu Kościuszki.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz