Nowy sezon artystyczny rozpoczęty

Reklamy

Tradycyjnie, jak co roku z początkiem września rusza nowy sezon artystyczny w sochaczewskich placówkach kultury.

Tym razem publiczność zaproszono na premierę musicalu „OZ-REMIX”, który został zaprezentowany w ramach inauguracji nowego sezonu artystycznego Sochaczewskiego Centrum Kultury 2021/2022.

 Premierę zorganizowano w niedzielę, 5 września w amfiteatrze na Podzamczu. W spektaklu wystąpili młodzi aktorzy Teatru Maska, tancerze zespołu tanecznego Abstrakt oraz wokaliści z Klubu Piosenki. Muzykę na żywo zapewniła orkiestra kameralna Camerata Mazovia pod dyrekcją Artura Komorowskiego.

Festiwal działań twórczych

Premiera musicalu, jak wcześniej wspominano, była ukoronowaniem II Festiwalu Teatralnego UNITY II. Pierwsza odsłona odbyła się dwa lata temu. W ubiegłym roku, choć planowano realizację tego festiwalu, to z powodu pandemii odwołano.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny UNITY II rozpoczął się 23 sierpnia. To projekt społeczno-artystyczny oparty na potencjale lokalnych środowisk miasta Sochaczew i jego okolic. Miejscem realizacji warsztatów są – Sochaczewskie Centrum Kultury wraz z amfiteatrem oraz przestrzenie publiczne miasta Sochaczew – Park im. Fryderyka Chopina, Park im. Ignacego Garbolewskiego, Bulwary nad Bzurą. Projekt Międzynarodowy Festiwal Teatralny UNITY jest współfinansowany przez Miasto Sochaczew.

Tegoroczny cykl z uwagi na sytuację pandemiczną miał nieco skromniejszy charakter, choć ciekawych zajęć nie zabrakło. Wydarzenia festiwalowe odbywały się w trzech blokach warsztatowych. Pierwsze zajęcia od 23 do 28 sierpnia obejmowały warsztaty teatru fizycznego dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez Dawida Żakowskiego, warsztaty wokalne, którymi kierowała Jolanta Kawczyńska oraz zajęcia z tańca współczesnego dla dzieci i młodzieży pod okiem Moniki Osieckiej-Jaworskiej. Kolejny blok trwał od 29 sierpnia do 4 września. Ewelina Sobieraj poprowadziła dla młodych mieszkańców Sochaczewa warsztaty choreograficzne. Natomiast Franciszek Bednarczyk warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży.

Finałem festiwalu UNITY II była premiera spektaklu muzycznego „OZ REMIX” . Publiczność szczelnie wypełniła amfiteatr. Wszystkie miejsca były zajęte. Ci, którzy nie mieli gdzie usiąść, siedzieli na schodach i w przejściach.

­– Cieszę się, że mimo chłodu typowo jesiennego sochaczewska publiczność nie zawiodła. Miniony rok dla kultury był bardzo trudny. Jednak nie dawaliśmy się i staraliśmy się zapewnić mieszkańcom tyle, ile było możliwe. Premiera tego musicalu, to ogrom pracy włożony przez dzieci i młodzież, oraz sochaczewskich twórców, którzy stworzyli niecodzienny spektakl. Takiego spektaklu przygotowanego przez naszych artystów jeszcze nie mieliśmy. To godziny i dnie wytężonej pracy, by osiągnąć oczekiwany efekt. Trud, by całość stała się piękną opowieścią, baśnią o życiu, marzeniach, dążeniu do celu, przyjaźni i radości życia – wspomniał Artur Komorowski, dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Z Czarnoksiężnikiem z Oz

Premierowy pokaz musicalu „OZ REMIX” zainspirowany został słynną powieścią Lymana Franka Bauma „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. To finał pracy warsztatowej i wprowadzenie pomysłów twórców sztuki na sceniczne deski.

W spektaklu w reżyserii Dawida Żakowskiego, z tekstami piosenek Patrycji Babickiej i z muzyką zaaranżowaną, a także skomponowaną przez Adama Manijaka, profesora Akademii Muzycznej w Łodzi, wystąpili młodzi aktorzy Teatru Maska.

Oprawę choreograficzną opracowały Monika Osiecka-Jaworska oraz Ewelina Sobieraj, a opieką wokalną zajęła się Jolanta Kawczyńska. Najważniejsze jednak, że oprawa muzyczna była na żywo. W spektaklu wspaniale zagrała Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia pod dyrekcją Artura Komorowskiego, który był także dyrektorem artystycznym całej produkcji. Nad produkcją całego wydarzenia czuwały Magdalena Franaszek-Niewiadomska i Iwa Ostrowska.

­– „OZ REMIX” jest produkcją odpowiadającą na aktualne potrzeby dzieci i młodzieży, związane z przetwarzaniem i kreacją wizerunku w kontekście mediów społecznościowych i szukaniem odpowiedzi na pytanie, czym powinien kierować się człowiek w podejmowaniu decyzji w świecie realnym – sercem, rozumem czy odwagą? To spektakl-droga, w którym widz oczami Dorotki, małej bohaterki sztuki, wędrującej po baśniowej krainie Oz, buduje sobie własny świat wartości i podejmuje trudne decyzje. To droga, podczas której mała dziewczynka uczy się, jak oswajać wewnętrzne lęki i chronić dziecięcą wrażliwość – mówił przed spektaklem Dawid Żakowski.

Musical został zrealizowany z wielkim rozmachem, z efektami wizualnymi i z ogromną pasją młodych wykonawców. Mała odtwórczyni roli Dorotki świetnie radziła sobie w gronie starszych dzieci i młodzieży. Niespeszona, tańczyła i mówiła kwestie swej bohaterki. Światło, kolory i barwna muzyka rodem z amerykańskich musicali oraz filmów, zachwycały publiczność. Świetnie na przykład wypadł motyw ze słynnego filmu o Jamesie Bondzie. Sztuka, to opowieść adresowana do wszystkich, gdyż jest dobra zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Każdy znalazł w niej coś da siebie.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz