Nie uciekali z budowy

Reklamy

Wbrew krążącym po Sochaczewie plotkom firma „Trakt”, która na zlecenie miasta buduje kanalizację deszczową w ulicach Płockiej i Łowickiej, nie zeszła z placu budowy. Wprost przeciwnie. W tym tygodniu wykonawca inwestycji planuje rozpoczęcie prac związanych z układaniem burzowca na skrzyżowaniu Płockiej i Łowickiej, co będzie wiązało się z zamknięciem dla ruchu ulicy Łowickiej.

W ostatnim czasie w Sochaczewie pojawiła się informacja, że realizacja kolejnego etapu największej tegorocznej inwestycji miejskiego samorządu – jakim jest budowa systemu zagospodarowania wód opadowych na terenie Sochaczewa – stoi pod znakiem zapytania. Chodzi o budowę kanalizacji deszczowej w rejonach ulic Płockiej i Łowickiej, oraz zbiornika retencyjnego na terenie ZWiK. Inwestycja ma być jakoby nieukończona, ponieważ jej wykonawca miał rzekomo zejść z budowy. Powodem rezygnacji miały być podobno zbyt wysokie koszty materiałów. Okazuje się, że nic takiego nie miało miejsca.

Zamkną Łowicką

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim, 8 września odbyło się spotkanie z kierownikiem robót firmy Trakt, w czasie którego omówiono postęp prac i plan na najbliższe dni.

Zakres robót w ulicy Płockiej praktycznie został wykonany, to znaczy ekipy ułożyły w wykopach kolektor główny kanalizacji deszczowej, doszły z pracami do krzyżowania Płockiej z Łowicką i mogą zabierać się za ostatni etap. To wykonanie wykopów przechodzących przez skrzyżowanie, a na dalszym odcinku przewiertów pod jezdnią – mówi Urszula Cielniak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Jak dodaje, finał prac niestety wiąże się z zamknięciem dla ruchu ul. Łowickiej. Ukształtowanie terenu powoduje, że na środku skrzyżowania trzeba wykonać głębokie na 5-6 metrów wykopy, a to duże zagrożenie dla kierowców, dlatego nie można wprowadzić tam ruchu wahadłowego.

Założono, że ekipy wejdą na skrzyżowanie 15 września, a 20 września zabiorą się za wiercenie kanału pod jezdnią. Wedle projektu od styku ulicy Płockiej z Gawłowską do studni znajdującej się w okolicy myjni samochodowej przy Płockiej, deszczówka zostanie zbudowana metodą bezwykopową. Postawiono na tę metodę, aby nie niszczyć asfaltu wylanego zaledwie kilka lat temu, gdy ratusz wyremontował most i wspólnie z powiatem przebudował skrzyżowanie Płockiej z Gawłowską

Trakt deklaruje, że z chwilą zamknięcia ulicy Łowickiej sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu przełączona zostanie w tryb migający. Dzięki temu ruch na Gawłowskiej stanie się bardziej płynny – informuje naczelnik. I jednocześnie i uspokaja, że powtarzane opinie, jakoby firma zeszła z budowy, są nieprawdziwe. Firma „Trakt” nie zamierza zrywać umowy z miastem i z pewnością dokończy to, czego się podjęła.

Koniec zalewania

Przypominamy, że w ulicy Płockiej powstaje kanalizacja deszczowa, która ma zbierać wodę nie tylko z jezdni, ale docelowo również z dróg z pobliskiego osiedla domów jednorodzinnych. Kolektor grawitacyjny jest umieszczony na tak dużej głębokości, aby w przyszłości zapewnić możliwość podłączenia do niego odcinków deszczówki budowanych w ulicach odchodzących od Płockiej.

Od lat właściciele domów przy Kątowej, Kasprowicza, Planowej czy Chodkiewicza zmagają się z wodą spływającą z pobliskich pól. Każdy większy deszcz czy wiosenne roztopy dla mieszkańców oznaczają brodzenie w wodzie, zatem pojemny kolektor z pewnością pomoże w odwodnieniu tego obszaru miasta.

Należy dodać, że zamknięcie Łowickiej nie przez przypadek wiąże się z coraz bliższym terminem zakończenia prac w ulicy 15 Sierpnia, gdzie Strabag za około dwa tygodnie ma wylać ostatnią, ścieralną warstwę asfaltu. Potem skupi się na pracach poza pasem drogowym, ostatnich poprawkach, zieleni, a to oznacza, że ruch w 15 Sierpnia będzie przywracany.

Przepraszamy kierowców za wszelkie utrudnienia i prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości. Strabag zbliża się do finału robót na 15 Sierpnia, a Trakt deklaruje, że zrobi wszystko, by swoje prace wykonać szybko, sprawnie, w uzgodnionym terminie czyli najpóźniej  do 30 października – dodaje Urszula Cielniak.

UM Sochaczew/opr. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz