Na moście w Chodakowie praca wre

Reklamy

Przebudowa obiektu mostowego na rzece Bzurze w Chodakowie to największa inwestycja drogowa prowadzona w tym roku przez samorząd powiatu sochaczewskiego. To potężne przedsięwzięcie wymaga wieloetapowej pracy i  czasu, wkrótce jednak kierowcy i piesi będą mogli cieszyć się z unowocześnionej przeprawy.

Na rozbudowę mostu w ciągu ulicy Mostowej mieszkańcy miasta i gminy Sochaczew, jak i całego powiatu czekali latami. Dzięki konsekwentnej polityce i dużym staraniom obecnych władz powiatowych i rządowemu wsparciu, most zupełnie zmieni swoje oblicze. W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że roboty zostały przerwane, a wykonawca zszedł z placu budowy. Pragniemy uspokoić mieszkańców, nie jest to bowiem prawdą. Prace przy przeprawie trwają bezustannie, choć nie wszystkie ich efekty są widoczne „gołym okiem”. Owszem, wykonawca zgłaszał drobne problemy, ale jak się okazało, nie z winy firmy Freyssinet Polska, która odpowiada za realizację inwestycji. –Mieliśmy problemy z odebraniem z huty konstrukcji stalowych. Dostawca przywiózł nam dźwigary po ponad ośmiu tygodniach oczekiwania. Wpływ na taki stan rzeczy mogły mieć przestoje u niemieckiego producenta, wynikające ze skutków powodzi, które nie tak dawno nawiedziły ten rejon Europy. Opóźnienia powodują też różnego rodzaju ograniczenia produkcji w fabrykach i zakładach w Europie oraz w innych częściach świata. Niejednokrotnie spotykany jest brak możliwości dostaw surowców do produkcji m.in. materiałów budowlanych. Ponadto, doskonale wiemy, że na rynku budowlanym panuje teraz boom spowodowany potężnym popytem na inwestycje szczególnie mieszkaniowe, stąd też wynikają opóźnienia w dostawach. Poza tym w czasie pandemii na pewno trudniej prowadzi się budowy, zwłaszcza tak duże jak ta. Podkreślam jednak fakt, że w oczekiwaniu na dostawę stali prowadziliśmy inne prace o mniejszym zakresie, które przewidziane były na termin późniejszy, a że nie wymagały one zbyt dużej liczby pracowników, to przełożyło się zapewne na złudne wrażenie, że nic tu się nie dzieje, co jest oczywiście wnioskiem iluzorycznym – wyjaśnia Konrad Ślusarczyk, kierownik budowy.

Inwestycja prowadzona przez sochaczewski samorząd powiatowy kosztować będzie ponad 5,7 mln zł i zrealizowana zostanie w całości z rządowych środków pozyskanych dzięki wsparciu posła Macieja Małeckiego. Połowa kwoty to środki z Rezerwy Subwencji Ogólnej na 2021 r., natomiast reszta pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawca dokłada wszelkich starań, by realizacja zadania przebiegała według planu. Niestety, zwykle przy tak wielkiej inwestycji nie wszystko da się przewidzieć. Opóźnienia w dostawie konstrukcji stalowych nieznacznie wpłynęły na termin zakończenia przebudowy chodakowskiego mostu. Jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą i nie wystąpią inne nieprzewidziane okoliczności to w grudniu br. powinnyśmy cieszyć się z przebudowanego obiektu. Rozpoczęto już  posadowienie stalowych konstrukcji do wykonania szkieletu mostu. We wtorek, 14 września prace te, na placu budowy obserwował m.in. Bogumił Czubacki, członek Zarządu Powiatu, mieszkaniec Chodakowa, który bardzo zabiegał o tę inwestycję. Przyznał, że był zaniepokojony różnymi pojawiającymi się w mediach komentarzami. Na miejscu mógł osobiście przekonać się, że wykonawca prowadzi prace bardzo solidnie i profesjonalnie. W towarzystwie Małgorzaty Dębowskiej, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie przyglądał się procesowi montowania kilkutonowych dźwigarów. Postępy w gruntownej przebudowie obiektu mostowego w Chodakowie widać już jak na dłoni.

Przypomnijmy, w zakres prac wchodzi rozbudowa obiektu mostowego o dł. ok. 87,60 m, szerokości całkowitej 10,59, w tym jezdni o szerokości 7 m, chodnika dla pieszych o szerokości 2 m po prawej stronie od „ronda chodakowskiego”. Powstanie też chodnik techniczny po drugiej stronie obiektu, bariery ochronne i balustrady oraz nowe oświetlenie. Wykonane zostanie też oznakowanie pionowe i poziome. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po 3 metrowym pasie ruchu w każdym kierunku. Zniknie zwężenie przy wjeździe na przeprawę dla jadących w stronę Żukowa. W ramach inwestycji powstanie chodnik o długości ok. 55 m na drodze dojazdowej – ul. Brukowej, peron przystankowy przy przystanku autobusowym, jak również bariery ochronne drogowe oraz balustrady w ciągu tej ulicy.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz