Msza polowa w intencji poległych żołnierzy

19 września o godzinie 14:00 na cmentarzu z Budach Starych odbyła się Msza Święta za poległych żołnierzy, których groby znajdują się na różnych cmentarzach na terenie naszej Parafii.
Przez teren Gminy Młodzieszyn w okresie II Wojny Światowej przemieszczały się armie „Poznań” i „Pomorze” celem obrony Warszawy. Śladami tych walk są miejsca pamięci narodowej oraz cmentarze poległych we wrześniu 1939 roku, które licznie znajdują się na terenie naszej gminy.
Miejscowość Stare Budy także zapisała się na kartach historii.
Wieś i okoliczne lasy były silnie ostrzeliwane i bombardowane przez lotnictwo niemieckie. Mieszkańcy Starych Bud i innych okolicznych wsi ofiarnie udzielali pomocy wojsku, dostarczając żywność, lecząc rannych czy ukrywając żołnierzy.
Po zakończeniu walk dokonali pochówku poległych w Bitwie nad Bzurą i pomimo tego, że Niemieccy żołnierze nakazali zaorać zbiorową mogiłę, mieszkańcy oznaczyli teren i po wojnie stworzyli w tym miejscu niewielki cmentarz.
Bądźmy dumni z naszej historii oraz tego, że na terenie Gminy Młodzieszyn w tak wyjątkowy sposób podtrzymywana jest pamięć o Żołnierzach poległych podczas II Wojny Światowej. Nasza gmina oraz mieszkańcy z wielką troską opiekują się i pielęgnują miejsca ich pochówku, za co serdecznie dziękujemy.
UG

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz