Maluchy będą szczęśliwe

fot. archiwum

Jeszcze w tym roku sochaczewskie place zabaw zmienią swoje oblicze. Dotyczy to zarówno Ogródka Jordanowskiego przy alei 600-lecia, który zostanie przekształcony w Krainę Przygód, oraz osiedlowych placów. Koszt zaplanowanych inwestycji to 344 tysiące złotych.

To, o czym informowaliśmy kilka tygodni temu, staje się faktem. W tym miesiącu rozpocznie się wielka przebudowa sochaczewskich placów zabaw. Część z nich zostanie wyposażona w nowe urządzenia do zabawy, z których będą mogły korzystać również dzieci z zaburzeniami ruchowymi.

Bardziej kolorowo

Inne place zabaw, jak Ogródek Jordanowski przy al. 600-lecia czy przy Przedszkolu nr 1, przejdą całkowitą metamorfozę. W przypadku tego ostatniego miasto rozstrzygnęło już przetarg, który miał wyłonić dostawcę urządzeń. Dostarczy je warszawska firma As Bud.

Dzieci nie poznają tego miejsca, bo plac przejdzie prawdziwą metamorfozę. O skali zmian niech świadczy koszt, to 175 tys. zł – zapewnia Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Na placu pojawią się m.in. piramida linowa, nowe huśtawki, trampolina, bujaki na sprężynach oraz karuzela. Maluchy będą miały również do swojej dyspozycji trzy nowe zestawy zabawowe złożone m.in. ze zjeżdżalni, wież, przejścia tubowego i przejścia typu mostek, ścian wspinaczkowych oraz piaskownicy.

Jak mówi burmistrz, jeszcze bardziej kolorowo i ciekawie zrobi się na jedenastu osiedlowych placach zabaw. W ramach realizacji jednego ze zwycięskich projektów ostatniej edycji budżetu obywatelskiego, kosztem niemal 100 tys. zł, place zostaną wyposażone w sprzęty do integracji sensorycznej. Tego typu zabawki oddziałują na wszystkie zmysły, stymulują wszechstronny rozwój dzieci, pełnią rolę dydaktyczną, pozwalają lepiej poznawać i postrzegać świat.

Coraz więcej firm ma w ofercie huśtawki koszowe lub typu bocianie gniazdo, czyli urządzenia dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Chcemy, aby także one mogły bezpiecznie skorzystać z bujawek, albo nie schodząc z wózka, pokręcić się z rówieśnikami na karuzeli – mówi Piotr Osiecki.

Urządzenia trafią na place przy ulicach Korczaka, al. 600-lecia, Kozubowskiego, Żwirki i Wigury, 1 Maja, Mickiewicza, Fabrycznej, Raczkiewicza, Grunwaldzkiej, Chabrowej i na osiedlu komunalnym w Trojanowie.

Kraina przygód

Metamorfozę przejdzie również najstarszy sochaczewski plac zabaw, czyli Ogródek Jordanowski przy Al. 600-lecia.

Do końca listopada wspólnie z projektantami dopracujemy plan przekształcenia ogródka jordanowskiego w prawdziwą krainę przygód. Chcemy, by była nowoczesna, funkcjonalna, atrakcyjna dla osób w różnym wieku, aby mogły z niej bezpiecznie korzystać mamy z maluchami oraz nastolatki – zapewnia Piotr Osiecki.

Jordanek ma zostać podzielony na kilka stref: dla najmłodszych, dzieci starszych, młodzieży, integracyjną, sensoryczną, strefę piasku oraz gier chodnikowych. Najmłodsi mieszkańcy Sochaczewa po przebudowie Ogródka będą mieli do swojej dyspozycji kilkadziesiąt urządzeń, w tym zabawki sensoryczne. Z kolei rodziców ucieszy fakt, że na placu pojawi się w końcu nowoczesna toaleta, wyposażona m.in. w przewijak dla niemowląt. Na terenie Jordanka zamontowane zostaną także zamgławiacze, które dadzą maluchom ochłodę podczas upałów. Do tego dojdą stanowiska z ładowarką do telefonów i darmowym WI-FI. Dodajmy, że w planach jest również wymiana ogrodzenia od strony al. 600-lecia i ulicy Polnej.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz