MALI RYCERZE NIEPOKALANEJ

Takiego tłumu najmłodszych dawno nie było w sanktuarium w Niepokalanowie, gdzie już po raz piąty odbyło się jubileuszowe Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci pod hasłem – „Święty Józef – opiekun naszych Rodzin”. W zeszłym roku impreza ta nie odbyła się z powodu pandemii. W tym roku najmłodsi przybyli tłumnie w sobotę, 11 września z całej Polski, aby spotkać się ze sobą, modlić się i bawić.

 – W tym roku Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci było związane z tematyką świętego Józefa, z racji tego, że w kościele katolickim obchodzony jest rok tego świętego. Zorganizowaliśmy tematyczny konkurs plastyczny, a chcąc podkreślić drugi człon naszego hasła, włączyliśmy do konkursów i zabaw całe rodziny – informuje siostra Paula.

 Damy i rycerze

 Było kolorowo, wesoło, wręcz bajkowo, a to z racji tego, że najmłodsi w większości przebrali się w barwne stroje dam dworu, rycerzy i giermków. W gronie dzieci sporo było czytelników „Rycerzyka Niepokalanej”, a także tych wszystkich, którzy chcieli spędzić ten dzień w Niepokalanowie. Nie brakowało atrakcji dla dzieci od lat kilku do kilkunastu. Wszyscy, którzy na imprezie pojawili się z rodzicami, nie żałowali spędzonego na niej czasu. Pogoda też dopisała – było ciepło i słonecznie.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00 uroczystą mszą św. w niepokalanowskiej bazylice. Przewodniczył ks. biskup Wiesław Osial z diecezji łowickiej. Dzieci w trakcie mszy dziękowały za „Rycerzyka Niepokalanej” oraz prosiły o łaski na swoje małe, rycerskie posługiwanie Bogu.

Bezpośrednio po mszy uczestnicy spotkania zebrali się za bazyliką, aby wziąć udział w Radosnym Uwielbieniu, czyli pikniku dla najmłodszych. Tu zaś czekało na nich moc atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ci, którzy zapragnęli dowiedzieć się, czym jest Rycerstwo Niepokalanej, wkraczali na „Szlak rycerski”. Wolontariusze opowiadali o tym, co znaczy być rycerzem Niepokalanej. Następnie wręczali medalik i wspólnie modlili się z dziećmi, które przechodziły ceremoniał pasowania na prawdziwych rycerzy lub giermków Matki Bożej. Każdy mały uczestnik otrzymał kolejną figurkę do kolekcji, tym razem figurkę św. Józefa. Figurki te wręczane są uczestnikom corocznych edycji dziecięcych spotkań w Niepokalanowie.

Zabawa dla każdego

Dzieci miały też okazję spotkać się z redakcją miesięcznika „Mały Rycerzyk Niepokalanej”. Mogły się pytać i przyjrzeć się pracy dziennikarzy tej gazety. Ponadto brały udział w konkursach i zabawach oraz próbowały łakoci. Szczególnym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny. Dziesiątki barwnych rysunków na koniec spotkań zostały wyeksponowane na błyskawicznej, plenerowej wystawie. Wyróżniono najładniejsze i najciekawsze prace rysunkowe i malarskie. Dzieci miały też możliwość wykonania własnoręcznie przy jednym ze stoisk rycerskich atrybutów – czapeczki oraz tarczy, jak też różańca.

Stałym punktem programu dorocznych spotkań jest występ dziecięcego zespołu muzycznego. W tym roku w Niepokalanowie zaprezentowały się „Jakubowe Muszelki”, które zachęcały wszystkich uczestników do wspólnego śpiewu i tańca.

V Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie mogło odbyć się dzięki pracy wielu wolontariuszy, zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy. Organizatorzy szczególne dziękowali sponsorom za wsparcie, m.in. wójtowi gminy Teresin Markowi Olechowskiemu oraz Markowi Jaworskiemu, zastępcy wójta i przewodniczącemu zarządu Związku Gmin Kolbiańskich. Bez finansowego i materialnego wsparcia impreza nie byłaby tak bogata.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz