Koncert dopiero za rok

WYSZOGRÓD Planowany w tym roku 11 września II Koncert na Wyszogrodzkim Rynku nie odbędzie się. Pierwszy zorganizowany został dzięki inicjatywie Starosty Płockiego i dyrektora Muzeum Płockiego na początku września 2019 roku.

Decyzja o nim zapadła spontanicznie w maju 2019 roku w czasie wmurowania pamiątkowej tablicy przypominającej tragiczne losy żydowskich mieszkańców Wyszogrodu. W 1941 roku w marcu prawie wszyscy wysiedleni mieszkańcy miasta zostali wymordowani na miejscu lub zginęli w obozach śmierci. Pomysł koncertu na rynku w Wyszogrodzie był ich przypomnieniem oraz zaznaczeniem wpływu, jaki mieli na miasto, i kultury żydowskiej. Prezentowana była wtedy dawna muzyka żydowska i klezmerska. Było też stoisko z kuchnią żydowską, gdzie można było spróbować tradycyjnych smaków.

Rok temu drugi koncert na rynku nie doszedł do skutku. Na przeszkodzie stanęły obostrzenia sanitarne wynikające z pandemii koronawirusa. W tym roku przygotowania szły pełną parą i nic nie zapowiadało tego, że impreza się nie odbędzie. Jednak Koncert na Wyszogrodzkim Rynku został w ostatniej chwili odwołany.

– Mieliśmy przygotowane bardzo dobre zespoły i wykonawców. To była prawdziwa czołówka muzyki klezmerskiej i żydowskiej z całej Polski. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jednak doszło do nieprzewidzianych spraw. Tragicznie zginął Mariusz Bieniek, starosta płocki, mieszkaniec Wyszogrodu, który był jednym z inicjatorów i wspierających ten koncert. Trudno w okresie żałoby, jaka trwa w naszym mieście, bawić się i tańczyć. Zdecydowaliśmy się z uwagi na tę sytuację odwołać imprezę – poinformował Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.

Nie udało się przesunąć koncertu na koniec września i początek października, gdyż wykonawcy mieli już zajęte inne terminy. Późniejsze nie wchodziły w rachubę z uwagi na charakter koncertu. Impreza w całości jest plenerowa i jesienią przy niskich temperaturach wieczorem   organizacja kilkugodzinnego koncertu na świeżym powietrzu jest niemożliwa.

Tak więc organizatorzy zdecydowali, by II Koncert na Wyszogrodzkim Rynku odbył się dopiero za rok z tymi samymi wykonawcami, jakich zaplanowano w tym roku. Umowy z artystami zostały w większości już przeniesione na 2022 rok.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

 

Wspomnienie pierwszego koncertu na rynku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz