Jesień w Żelazowej Woli

Po pełnym wrażeń wrześniu w Muzeum Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli szykuje się moc atrakcji w październiku. Zapowiadany jest cykl spotkań w Klubie Przyrodnika dla najmłodszych oraz jesienne warsztaty w naturze dla dorosłych.

Najbliższe spotkanie dla dzieci odbędzie się 3 października – „W kapeluszu i na nóżce, czyli grzybowe opowieści” – poświęcone będzie sztuce zbierania grzybów. Najmłodsi poznają, jak je rozróżniać w trakcie jesiennego spaceru. Poznają historie, które toczą się na pograniczu królestwa grzybów, roślin i zwierząt. Co łączy hubę ze starym dębem, borowika ze świerkiem i co ślimak ma z tym wszystkim wspólnego.

Następne spotkanie, 17 października, „Jesień niesie nasiona” dotyczyć będzie opowieści, jak to świat przyrody szykuje się do zimowego spoczynku. Podczas spaceru po parku uczestnicy będą poszukiwać różnorodnych nasion, owoców, osnówek i innych fragmentów roślinnych związanych z rozmnażaniem. Wspólnie wykonają mini-nasienniki, aby utrwalić sobie wygląd niektórych parkowych roślin i móc je rozpoznawać nie tylko po kwiatach czy liściach, ale również po nasionach. Na koniec, 31 października opowieści o jesiennych podróżnikach, czyli czym jest migracja roślin i zwierząt, jak przygotowują się one do podróży.

W Klubie Przyrodnika obowiązuje podział na grupy wiekowe: 7–11 lat zajęcia w godzinach 11.00–11.45, a w grupie 4–6 lat zajęcia w godzinach 11.45–12.30. Zajęcia prowadzą: Paulina Organiściak-Kwiatkowska, Igor Siedlecki, Michał Kochanowski.

Jednak konieczne są wcześniejsze zgłoszenia z uwagi na pandemię. Rezerwacje na mail – bilety.nifc.pl. Koszt 10 zł+ bilet do parku. Uczestnicy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas spaceru oraz do zachowania odległości 2 metrów między osobami.

W niedzielę o godzinie 13.00 odbywają się też spacery przyrodniczo-edukacyjne dla wszystkich chętnych. 10 i 24 października spotkania z Mariuszem Wroną na temat „Rubinem, złotem i bursztynem jesień się maluje” oraz „Egzotyka na Mazowszu. O drzewach z najdalszych zakątków świata”. Będzie można podziwiać typowe rośliny parkowe o tej porze roku oraz ich kolorystykę, złocistość brzóz, lip i klonów oraz płomienność buków, winobluszcza. Z kolei w drugim spotkaniu będzie okazja podziwiać jesienną szatę takich roślin egzotycznych w naszym klimacie jak grujeczniki japońskie czy metasekwoję chińską.

BN

Fot. M. Kazur (NIFC)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz