Jakie funkcje powinna mieć wyspa kuchenna?

Reklamy

Piękna i funkcjonalna kuchnia to marzenie każdego z nas. Aby stała się ona prawdziwym sercem Twojego domu, powinieneś zadbać o jej odpowiednią aranżację. Posiadając dużą przestrzeń, warto zastosować np. wyspę kuchenną – to nie tylko modny dodatek, ale również rozwiązanie, które podniesie komfort domowników. Oto najważniejsze funkcje, jakie powinna posiadać! 

Funkcjonalny blat lub barek 

Wyspa kuchenna może służyć jako dodatkowy blat roboczy będący idealnym miejscem do przygotowywania potraw. Wystarczy, że będzie posiadała co najmniej 60 cm szerokości i długości, by zapewnić komfort swoim użytkownikom. Może posłużyć Ci także za barek – wtedy powinna być płytsza i posiadać odpowiednią wysokość (co najmniej 120 cm). Korzystając z wyspy kuchnnej w taki sposób, warto pod jej blatem roboczym umieścić szafki i szuflady. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce na naczynia, sztućce czy urządzenia AGD. I będziesz mieć wszystko pod ręką!  

Idealne miejsce do gotowania 

W coraz większej liczbie nowoczesnych kuchni, zwłaszcza tych otwartych, które łączą się z salonem lub jadalnią, wyspa służy za miejsce do gotowania. Wystarczy zamontować na niej płytę grzewczą, która umożliwi przygotowywanie różnego rodzaju dań w maksymalnym komforcie. Warto pamiętać, że taka wyspa powinna być szersza od standardowej (najlepiej co najmniej 120 cm) i by w odpowiedni sposób doprowadzić do niej przewody elektryczne (np. pod posadzką).  

Aby zapewnić sobie komfort w kuchni, możesz bezpośrednio nad nią zamontować okap kuchenny wyspowy. Skutecznie zneutralizuje on intensywne zapachy powstające w trakcie przyrządzania ulubionych potraw i zapewni stały dopływ świeżego powietrza. Prąd do okapu wyspowego możesz doprowadzić do płyty np. za pomocą przewodów umieszczonych w suficie. 

Pamiętaj, aby urządzenie nie generowało zbyt dużo hałasu i było wyposażone w nowe technologie, zwiększające Twoją wygodę w kuchni. W ofercie Electrolux znajdziesz np. okapy wyspowe z serii 700 i 900, które posiadają funkcję Hob2Hood® – automatycznie steruje ona urządzeniem, dzięki czemu Ty możesz w stu procentach poświęcić się gotowaniu.   

Zmywanie naczyń na wyspie kuchennej? To możliwe! 

Wyspa kuchenna może pomóc Ci również w utrzymaniu porządku i wygodnym myciu naczyń. Wystarczy tylko zamontować na niej zlewozmywak jedno– lub dwukomorowy, najlepiej z ociekaczem. Pod blatem roboczym możesz także zainstalować zmywarkę, co jeszcze bardziej wpłynie na Twój codzienny komfort. Pamiętaj, że decydując się na takie rozwiązanie, wyspa kuchenna powinna mieć minimum 120–150 cm szerokości, choć wartość ta jest zmienna i uzależniona od wymiarów zlewozmywaka. 

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne 

Najlepszym rozwiązaniem dla nowoczesnych domów jest wykorzystanie wyspy kuchennej zarówno do gotowania, jak i zmywania. Dzięki temu stanie się ona centralnym punktem pomieszczenia, a Ty zyskasz większe możliwości aranżacyjne – pod ścianami znajdziesz bowiem miejsce dla wszystkich innych elementów wyposażenia kuchni, takich jak lodówka, piekarnik czy szafy. Oczywiście w takiej sytuacji musi być ona odpowiednio duża, dlatego też opcja ta polecana jest przede wszystkim właścicielom przestronnych kuchni.  

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz