Integracja pod chmurką

fot. B. Nowak

W siedzibie Fundacji Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Kuznocinie odbył się 21 września piknik pod hasłem „Senior dla seniora”. Licznie przybyli na spotkanie seniorzy cieszyli się, że pogoda dopisała. Ostatni dzień kalendarzowego lata sprzyjał integracji pod chmurką. 21 września to również Światowy Dzień Choroby Alzheimera, jednej z najgroźniejszych chorób współczesnej cywilizacji.

Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera znana jest w powiecie sochaczewskim z ogromnej aktywności i zaangażowania jej twórczyni Krystyny Mikołajczyk, która od lat angażuje się w pomoc chorym. Jak często wspomina, te działania spowodowało życie. W jej rodzinie pojawiła się ta choroba i chcąc pomóc bliskiej osobie, zaczęła angażować się we wsparcie innym, też dotkniętym chorobą.

Najważniejsza jest pomoc

Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2001 roku i od tego czasu ma status organizacji pożytku publicznego. Siedziba fundacji ulokowana jest w domu pani Krystyny, która część swej nieruchomości przekazała na cele fundacji. W szeroko pojętej działalności mieści się wszelka pomoc chorym na chorobę Alzheimera, ich rodzinom i opiekunom, w szczególności docierania do chorych, organizowanie wsparcia, edukacja, pielęgnacja i rehabilitacja. Po dziewięciu latach wysiłków udało się fundacji uruchomić Ośrodek Dziennego Pobytu „Zyzio” dla osób z chorobą Alzheimera. Może on przyjąć do 20 chorych.

­– Obecnie opieką mamy objętych 14 osób. Są na różnym etapie choroby. Mam pracowników, którzy mi na co dzień pomagają. Sama nie dałabym sobie już rady – mówi Krystyna Mikołajczyk, fundatorka organizacji.

Wszystkich zadziwia pasją, energią oraz uporem. Bliscy chorych cenią sobie pomoc fundacji w załatwianiu spraw administracyjnych, wyjazdów rehabilitacyjnych, wizyt u lekarzy specjalistów.

­– To ważne, aby wiedzę o tej chorobie propagować. A spotkania integracyjne temu służą. Chorzy nie powinni być wyrzucani poza margines społeczny, ale być blisko nas, czuć nasze wsparcie – dodaje pani Krystyna.

Otwarcie na każdego

Pozyskiwane przez fundację środki pieniężne w całości przeznaczane są na prowadzenie ośrodka pomocy chorym na Alzheimera. Jednym z pomysłów na pozyskanie funduszy są koncerty gwiazd i loteria fantowa. W tym roku, pod koniec października, recital zapowiada tenor Jacek Wójcicki. Wystąpi ze swymi największymi ariami operowymi oraz piosenkami.

Wtorkowy piknik, 21 września, realizowany był w ramach projektu „Senior dla seniora”, finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z programu Aktywni+. Takich integracji w Kuznocinie ma być więcej.

Pracownicy Fundacji przygotowali wiele atrakcji oraz bogaty bufet z grillem. Nie zabrakło też części artystycznej. Wystąpił chór Cantabile z Nowej Suchej pod kierownictwem Arkadiusza Mamcarza. Po krótkiej prezentacji ruszyły tańce i wspólne śpiewy. Każdy z uczestników pikniku otrzymał też upominek w postaci zdrowych przetworów i owoców. Sierżant Izabela Warowny – dzielnicowa z Kuznocina, wygłosiła pogadankę na temat największych zagrożeń czyhających na seniorów w ich domach. Ostrzegała m.in. przed oszustami, którzy atakują starsze osoby metodą na wnuczka lub policjanta.

­– Bardzo się cieszę, że dałam się skusić na to spotkanie. Rzadko gdzieś bywam teraz, bo nadal mam problemy po odchorowaniu covida. Takie spotkania są nam bardzo potrzebne. Po pandemii brakuje tych bezpośrednich kontaktów – mówiła pani Janina z Sochaczewa.

Na spotkanie zaproszeni byli przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji działających na terenie powiatu sochaczewskiego, Uniwersytetu Trzeciego   Wieku oraz Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego. W sumie była ponad setka osób z całego powiatu sochaczewskiego.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz