Budowa przedszkola już ruszyła

Choć na placu za Urzędem Gminy w Rybnie, w miejscu gdzie planowano zbudowanie przedszkola gminnego, rozpoczęły się już prace ziemne pod inwestycję, to jednak symboliczne wbicie pierwszej łopaty odbyło się w czwartek, 2 września. Obecni byli przedstawiciele gminy, zaproszeni goście, wykonawca prac oraz, co ważne – najmłodsi mieszkańcy gminy, przyszli użytkownicy placówki.

­– Przygotowania były żmudne i pracochłonne. Zebranie pełnej dokumentacji i sporządzenie kompletnych planów zajęło nam ponad dwa lata. Potem rozpoczęliśmy starania o dofinansowanie inwestycji. Gminy nie stać na całkowite pokrycie kosztów budowy przedszkola. To wydatek ponad 4 milionów złotych. Na szczęście udało nam się uzyskać prawie 50 procent dofinansowania kosztów, dzięki wielu staraniom i zabiegom –­ mówił w trakcie uroczystości Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Wspólnym wysiłkiem

Gdyby nie wspólna praca wielu mieszkańców gminy, jak zaznaczono w trakcie uroczystości, nie udałoby się tego osiągnąć. Na symboliczne podpisanie aktu erekcyjnego inwestycji przybyli licznie radni gminy Rybno oraz wielu zaproszonych gości

­– Przedszkole, to wielkie marzenie wielu mieszkańców gminy. Dzięki niemu sporo rodziców będzie miało możliwość zapewnić dzieciom właściwą opiekę i edukację przedszkolną. W tym samym czasie wielu z nich będzie mogło podjąć pracę. Dobre i bezpieczne wychowanie dzieci jest naszym priorytetem. Dzieci, które będą chodzić do ładnego, dobrze wyposażonego i nowoczesnego przedszkola, będą z niego korzystać z radością i rozwijać swe horyzonty myślowe i życiowe. Zdobywać nowe umiejętności. Dzieci są przecież naszą przyszłością i przyszłymi mieszkańcami tej gminy. Chcemy im zapewnić jak najlepszy start w przyszłe, dorosłe życie – mówiła Bożena Samson, radna powiatu sochaczewskiego, mieszkanka gminy Rybno.

Na uroczystości był też obecny Michał Orliński, dyrektor biura poselskiego Macieja Małeckiego. Jak zauważył, te wszystkie sukcesy gminy Rybno są owocem bardzo dobrej współpracy samorządu gminnego z lokalnymi strukturami samorządowymi oraz umiejętnością dogadania się i pozyskiwania funduszy rządowych.

­– Życzę gminie dalszych sukcesów i realizowania pomysłów z pożytkiem dla mieszkańców – podsumował Michał Orliński.

Pod aktem erekcyjnym złożyli podpisy wójt, radni i przedstawiciele urzędu, Bożena Samson, Michał Orliński oraz Aleksandra Wolanin, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Pruskiego w Rybnie, która przyprowadziła przedszkolaki. Dokument został zamknięty w specjalnej tubie dla przyszłych pokoleń.

Wbicie pierwszej łopaty

Po zamknięciu tuby z dokumentami, przystąpiono do kopania dołu, gdzie miał znaleźć się zabezpieczony akt erekcyjny oraz kopie innych dokumentów, w tym ostatnie wydanie Gazety Samorządowej. Każdy z obecnych urzędników gminy, radnych i gości miał możliwość wbicia swej łopaty pod inwestycję. Do dzieła zaproszone zostały też przedszkolaki z najstarszej grupy „Przyjaciele Misia Puchatka”. Maluchy ochoczo, z pasją i fachowo kopały dołek pod tubę. Ich wysiłek podziwiali i chwalili wszyscy dorośli.

­– To ich udział pod inwestycję, która będzie im służyć i ich młodszym koleżankom i kolegom. Dobrze, że wdraża się dzieci do obywatelskiej odpowiedzialności – zauważyła jedna z uczestniczek uroczystości.

Po zakopaniu tuby, zasypanej przez maluchy, z dumą pozowały one do zdjęć z wójtem, który pokazał, jak według projektu ma wyglądać nowa, gminna inwestycja. Dzieciaki czuły się w trakcie tej uroczystości najważniejszymi uczestnikami.

Całkowita wartość inwestycji to w sumie 4 330 000 złotych. Pozyskane środki finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to 2 045 000 złotych, czyli prawie połowa potrzebnej kwoty. Przewidziany termin zakończenia budowy, to koniec października 2022 roku. Dzieci najpewniej wejdą do nowego Przedszkola Gminnego w styczniu 2023 roku.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz