Bezpieczniej na skrzyżowaniu śmierci

ELŻBIETÓW Tegoroczne tragiczne zdarzenie z początku lipca na skrzyżowaniu na Trakcie Jana Pawła II wpłynęło na decyzję samorządowców o wprowadzeniu nowego oznakowania tego miejsca. W wypadku zginęło wówczas pięć osób, w tym troje dzieci. Choć w opinii policji do zderzenia z tirem doprowadziła kierująca samochodem osobowym, to jednak władze gminne zdecydowały o wzmocnieniu bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

 Zdaniem policjantów z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej w Sochaczewie istniejące dotąd oznakowanie było prawidłowe i spełniało w dostatecznym zakresie normy bezpieczeństwa. Jak dodała zaraz po wypadku mł. asp. Agnieszka Dzik, główną przyczyną wielu wypadków na skrzyżowaniu na Trakcie Jana Pawła II jest brawura kierowców, przejawiająca się nadmierną szybkością, lekceważeniem oznakowań i ograniczeń prędkości. Kierujący pojazdami, niezależnie od ich typów, mając dobrą, równą drogę zachowują się zbyt lekkomyślnie. Czego przykładem była kobieta, która spowodowała tragiczny wypadek w Elżbietowie.

Mimo że skrzyżowanie w Elżbietowie jest dobrze oznakowane, a widoczność jest na nim bez zarzutu, co stwierdziła po wypadku policja i służby komunikacyjne, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam ustrzec kolejnych kierowców przed wypadkami w tym miejscu i dwóch innych. Po rozmowie z radnymi, w tym z Ryszardem Śliwińskim, który wnioskował o nowe znaki oraz z działem inwestycji, zdecydowaliśmy, że na skrzyżowaniu, na którym doszło do tragedii, staną niższe, ale bardzo dobrze widoczne, zainstalowane będą znaki stopu – poinformował Marek Olechowski, wójt gminy Teresin.

Poza wspomnianym skrzyżowaniem, znaki te znajdą się również na ulicy Szymanowskiej przed mostem oraz na trasie przelotowej przez Elżbietów do Bakomy. Być może tak staranne oznakowanie poprawi jeszcze bardziej bezpieczeństwo w tych miejscach.

Wójt Marek Olechowski rozpatruje jeszcze jedną opcję poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu. Jednak najpewniej będzie to wymagało wykupu gruntów. Rozważana jest tu bowiem budowa po obu stronach drogi wysepek wymuszających na kierowcach nieznaczną zmianę kierunku jazdy i większą koncentrację uwagi. Wójt ma nadzieję, że te działania znacząco wpłyną na poprawę bezpieczeństwa kierowców w tym miejscu.

Jak informuje Arkadiusz Stańczak z referatu inwestycji Urzędu Gminy w Teresinie, odbył się już audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego skrzyżowań na Trakcie Jana Pawła II. W raporcie wskazane zostały doraźne i docelowe zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Nowe oznakowanie pojawi się już wkrótce.

BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz