Rusza kwalifikacja wojskowa

fot.pixabay
W Sochaczewie obowiązkowa kwalifikacja wojskowa przeprowadzona będzie w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ulicy Chopina 101. Potrwa od 28 września do 11 października. Przed komisją muszą się stawić przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2001 i 2002 roku. Panie odbędą kwalifikację 4 listopada, także w chodakowskim SCK.

– Na podstawie obwieszczenia Wojewody Mazowieckiego wysyłamy pisma do osób objętych kwalifikacją. Należy jednak pamiętać, że każdy, kto jej podlega ma obowiązek sam zgłosić się do komisji, nawet gdyby nie dostał imiennego wezwania – informuje Mariusz Starbała zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

I zastrzega, by kwalifikacji nie mylić z poborem do wojska, gdyż jej celem jest tylko określenie fizycznej i psychicznej zdolności do ewentualnej czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegającym temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszającym się w trybie ochotniczym.

Jeżeli z ważnych przyczyn osoba wezwana nie może stawić się w wyznaczonym terminie powinna zawiadomić o tym Urząd Miejski – parter, pokój nr 116 – Referat Spraw Obywatelskich, telefon (46) 862-22-35 wew. 318. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej w dniu, w którym osoba jest zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji. Należy podać naprawdę ważne przyczyny, które nie pozwalają na stawienie się oraz posiadać dokument je potwierdzający.

– Przez odwołanie kwalifikacji w 2020 roku, ta obejmuje znacznie większą liczbę osób. Do tego komisja ma pracować w październiku, gdy rozpoczną się zajęcia na uczelniach i część wzywanych osób sygnalizuje nam, że chce się spotkać w jednym z trzech wrześniowych terminów. Niestety nie możemy spełnić każdej z tych próśb, a nieusprawiedliwiona nieobecność może oznaczać przykre konsekwencje takie jak grzywna lub przymusowe doprowadzenie do komisji przez policję – wylicza Mariusz Starbała.

I przypomina, że idąc na komisję należy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego, aktualnego zdjęcia bez nakrycia głowy, dokumentu potwierdzającego wykształcenie lub dalsze pobieranie nauki, a także ewentualną dokumentację medyczną.

W tym roku przed komisją staną:

– mężczyźni urodzeni w 2002 roku,

– mężczyźni urodzeni w latach 1997 – 2001, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej,

– osoby urodzone w latach 2000 – 2001, które zostały uznane przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,

– kobiety urodzone w latach 1997 – 2002. Armię interesują absolwentki takich kierunków (studiów lub szkół policealnych) jak analityk medyczny, farmaceuta, lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarz, weterynarz, psycholog, ratownik medyczny, technik farmaceutyczny, technik weterynarii.

– osoby, w wieku 18-24 lata, które zgłosiły się ochotniczo i nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz