51. raz wędrowali szlakami Walk nad Bzurą

26 września, przy pomniku w Witkowicach odbył się uroczysty apel, który był podsumowaniem 51. Mazowieckiego Rajdu Szlakami Walk nad Bzurą, zorganizowany przez Hufiec ZHP Sochaczew. Uroczystości poprowadziła Komendant Hufca ZHP phm. Anna Wasilewska. W wydarzeniu wzięły udział gromady zuchowe i drużyny harcerskie, zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych miasta Sochaczew, Gminy Brochów i Gminy Młodzieszyn, a także szkół podstawowych z Kamiona, Młodzieszyna i Brochowa wraz z pocztami sztandarowymi.

Rajd rozpoczął się w piątek 24 września i potrwał do niedzieli 27 września. Podczas rajdu zuchy i harcerze wędrowali drogami, którymi 82 lata temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze”. W sobotę patrole harcerzy wzięły udział w grze sprawnościowo-taktycznej, gdzie na trasie wyznaczone były punkty kontrolne z zadaniami nawiązującymi do wydarzeń Bitwy nad Bzurą. Prawie 18 kilometrowa trasa pozwoliła przybliżyć miejsca krwawych i zaciętych walk, będących dzisiaj pomnikami upamiętniającymi poległych żołnierzy podczas Bitwy nad Bzurą. Dla zuchów była przygotowana trochę krótsza wędrówka, ale również z mnóstwem zadań do wykonania.

Dla uczestników rajdu były to dni pełne emocji i wrażeń a dla instruktorów i opiekunów ciężkiej pracy – za co serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie apelu pod pomnikiem w Witkowicach tradycyjnie złożono wieńce i oddano hołd żołnierzom poległym w Bitwie nad Bzurą w 1939 roku. Rajd zakończył się uroczystą Mszą Świętą w Kościele św. Jana Chrzciciela w Brochowie oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów Bitwy nad Bzurą

UG

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz