Zmiany w szacowaniu szkód

fot.pixabay

REGION W związku ze zmianą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2015 roku w sprawie zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, szacowanie strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych może się obywać jedynie za pomocą aplikacji publicznej.

Rolnik musi się zalogować do aplikacji wyłącznie na podstawie profilu zaufanego. Zatem posiadanie profilu jest warunkiem niezbędnym do zgłoszenia i oszacowania strat spowodowanych przez suszę. W ramach tej aplikacji rolnik będzie deklarował procent strat w uprawach wywołanych przez suszę. Natomiast aplikacja będzie weryfikowała i porównywała dane wpisane przez rolnika z danymi przekazywanymi przez IUNG w Puławach. W przypadku strat w dochodach powyżej 30 procent, wywołanych przez suszę, aplikacja wygeneruje protokół i przekaże go do wojewody w celu zatwierdzenia. Po jej zatwierdzeniu, rolnik za pomocą aplikacji będzie miał możliwość przekazania wniosku o przyznanie pomocy do ARiMR, która dokona w swoich systemach naliczenia płatności i wypłaci pomoc finansową poszkodowanemu. Zgłaszanie strat spowodowanych przez suszę odbywa się przez aplikację znajdującą się pod linkiem – aplikacje.gov.pl/app/susza/

Ułatwienia te nie cieszą wszystkich rolników, zwłaszcza tych, którzy nie posiadają dostępu do komputera lub nie mają profilu zaufanego.

Nie mam biegłości w komputerze i obawiam się, że takie działanie nie ułatwi mi pracy, jak większości starszych rolników, którzy zgłaszali dotąd straty na starych zasadach. To nas częściowo wyklucza, choć upraszcza działania urzędnikom – mówi Irena, mieszkanka gminy Iłów.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz