Wystawa o ojcu Kolbe

fot. Wikipedia
Reklamy

NIEPOKALANÓW W Muzeum Papieskim w Niepokalanowie można oglądać wystawę o Maksymilianie Kolbe. Przygotowana została ona przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi w związku z 80. rocznicą śmierci oraz 50. rocznicą beatyfikacji duchownego.

Święty Maksymilian Kolbe zapisał się w historii jako męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Wskutek ucieczki więźnia 29 lipca 1941 roku podczas karnego apelu zastępca komendanta obozu Karl Fritzsch, stosując odpowiedzialność zbiorową, wytypował 10 więźniów, którzy mieli umrzeć śmiercią głodową. Za jednego z nich, Franciszka Gajowniczka, zgłosił się ojciec Kolbe. W celi głodowej przeżył ponad dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 roku umierającemu wstrzyknięto fenol, a kolejnego dnia ciało skremowano. Gajowniczek przeżył obóz koncentracyjny i wrócił do rodziny.W uznaniu męczeńskiej śmierci ojca Kolbe, 17 października 1971 roku papież Paweł VI go beatyfkował, a 11 lat później Jan Paweł II kanonizował.

Wystawa „Św. Maksymilian Maria Kolbe” przedstawia jego życie i śmierć. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Papieskim w Niepokalanowie do sierpnia 2021.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz