W obozie generała Szembeka

Reklamy
W niedzielę 29 sierpnia w parku Chopina odbędzie się historyczna odsłona wydarzenia „W obozie generała Szembeka”. Na kilka godzin przeniesiemy się do żołnierskich czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Początek pokazów już o godz. 14.  

Generał Piotr Szembek był zaangażowany w niemal każdą większą próbę odzyskania niepodległości przez Polskę w XIX wieku. Weteran wojen napoleońskich, w czasach Królestwa Polskiego stacjonował w Sochaczewie jako dowódca 3 brygady piechoty. Po wybuchu powstania listopadowego był pierwszym dowódcą wojskowym, który zgłosił akces do powstania. Po przegranej wojnie z Rosją wycofał się z życia publicznego, ale nie zaniechał działalności patriotycznej. W 1863 roku w majątku generała formowano i uzbrajano partie powstańcze ruszające do kolejnego zrywu niepodległościowego.

Podczas pokazu w parku im. F. Chopina rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” oraz Grupy Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania” zaprezentują sylwetki żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz partyzantów z okresu powstania styczniowego. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć żołnierzy z tego okresu, ale obejrzeć także manewry wojskowe oraz pokaz artyleryjski z udziałem repliki armaty z czasów Królestwa Polskiego.

Równolegle do wydarzeń w parku w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbędzie się wykład pt. „Chopin i Szembek – historia pewnej wizyty” wygłoszony przez Radosława Jarosińskiego, pracownika muzeum i autora książki „Sochaczewska ojczyzna Chopina”.

Godzinowy harmonogram wydarzenia

14:00 – otwarcie obozowiska
15:00 – manewry piechoty Księstwa Warszawskiego
16:00 – wykład w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pt. „Chopin i Szembek – historia pewnej wizyty”
17:00 – pokaz artylerii Królestwa Polskiego
19:00 – prezentacja sztuki walki partyzanckiej
20:00 – zakończenie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz