
Generał Piotr Szembek był zaangażowany w niemal każdą większą próbę odzyskania niepodległości przez Polskę w XIX wieku. Weteran wojen napoleońskich, w czasach Królestwa Polskiego stacjonował w Sochaczewie jako dowódca 3 brygady piechoty. Po wybuchu powstania listopadowego był pierwszym dowódcą wojskowym, który zgłosił akces do powstania. Po przegranej wojnie z Rosją wycofał się z życia publicznego, ale nie zaniechał działalności patriotycznej. W 1863 roku w majątku generała formowano i uzbrajano partie powstańcze ruszające do kolejnego zrywu niepodległościowego.
Podczas pokazu w parku im. F. Chopina rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” oraz Grupy Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania” zaprezentują sylwetki żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz partyzantów z okresu powstania styczniowego. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć żołnierzy z tego okresu, ale obejrzeć także manewry wojskowe oraz pokaz artyleryjski z udziałem repliki armaty z czasów Królestwa Polskiego.
Równolegle do wydarzeń w parku w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbędzie się wykład pt. „Chopin i Szembek – historia pewnej wizyty” wygłoszony przez Radosława Jarosińskiego, pracownika muzeum i autora książki „Sochaczewska ojczyzna Chopina”.
Godzinowy harmonogram wydarzenia
14:00 – otwarcie obozowiska
15:00 – manewry piechoty Księstwa Warszawskiego
16:00 – wykład w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pt. „Chopin i Szembek – historia pewnej wizyty”
17:00 – pokaz artylerii Królestwa Polskiego
19:00 – prezentacja sztuki walki partyzanckiej
20:00 – zakończenie
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis