Upamietnią przeprawę Jagiełły

fot. Aleksander Szostak

Nasz patronat

Znany jest już termin tegorocznej, czwartej edycji pikniku historycznego „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” organizowanego przez towarzyszenie „Nasz Czerwińsk nad Wisłą”. Impreza odbędzie się w dniach 28 – 29 sierpnia w ogrodach klasztornych oraz na bulwarach nad Wisłą. Patronem medialnym jest nasz tygodnik.

Podobnie jak i w poprzednich latach, impreza ma na celu nie tylko świętowanie kolejnej rocznicy budowy mostu łyżwowego na Wiśle w Czerwińsku i przeprawienia się wojsk Jagiełły przez rzekę Wisłę. Ma również pokazać jej uczestnikom, jak wyglądało codzienne życie w XV wieku.

Lekcja historii

Ta żywa lekcja historii rozpocznie się w sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 11.00 w Ogrodach Klasztornych, gdzie nastąpi jej oficjalne otwarcie i przywitanie gości. W ogrodach do godziny 17.00 będzie trwał piknik historyczny, podczas którego odbędą się warsztaty i pokazy danego rzemiosła: garncarstwo, tkactwo, wikliniarstwo, kowalstwo, ciesielstwo, kaligrafia oraz czerpanie papieru. Będziemy mogli również obejrzeć turnieje i pokazy walk rycerskich i łucznictwa historycznego. Do tego zaplanowano także pokazy sokolnicze, zbrojmistrza, kuchni średniowiecznej, średniowiecznych gier i zabaw plebejskich. W ogrodach usłyszymy również gawędy Błazna Jajosza.

Jak poinformowali nas organizatorzy, o godzinie 17.00 z ogrodów klasztornych na bulwar wiślany wyruszy korowód średniowieczny. Na bulwarze będziemy mogli oglądać symboliczne połączenie wojsk polskich i litewskich nad Wisłą oraz wysłuchać gawędy historycznej, którą poprowadzi Błazen Jajosz i Piotr Koziak.

Także nad Wisłą będziemy mogli obejrzeć historyczny spektakl kostiumowy „Quisque suae fortunae faber. Jesteś kowalem swojego losu”. W sobotę wszyscy chętni będą mogli odbyć rejs po Wiśle łodziami flisackim. A na zakończenie dnia na bulwarze zaplanowano pokaz tańca z ogniem.

Z kolei w niedzielę w godzinach od 11.00 do 14.00 w ogrodach klasztornych odbędą warsztaty i pokazy dawnego rzemiosła, średniowieczne gry i zabawy plebejskie. Spotkamy tam także Błazna Jajosza z jego gawędami. Dodajmy, że patronat medialny nad imprezą sprawuje m.in. redakcja Expressu Sochaczewskiego.

Suchą stopą przez Wisłę

Piknik historyczny w Czerwińsku jest upamiętnieniem przeprawy w tym miejscu wojsk koronnych w kampanii letniej 1410 roku, w trakcie wojny z Krzyżakami. Do pokonania Wisły użyto tymczasowego mostu łyżwowego. Został on wykonany w okolicach Kozienic, następnie spławiony rzeką i 30 czerwca 1410 roku zmontowano go w pobliżu Czerwińska. Przeprawa wojsk w tym miejscu trwała trzy dni. Następnie most został zdemontowany i spławiony do Płocka, gdzie posłużył do przeprawy kolejnych polskich oddziałów.

Należy dodać, że most posłużył wojskom polskim jeszcze raz. Tym razem pod koniec września 1410 pod Przypustem, gdzie wojska polskie przeprawiały się w drodze powrotnej z Prus po zwycięskiej kampanii. Z zachowanych opisów mostu wynika, że do jego budowy zużyto 500 belek 9-metrowych i 2500 desek 3,5-metrowych oraz od 168 do 200 łodzi-łyżew, prawdopodobnie płaskodennych, o wrzecionowatym kształcie, stabilnych, o długości 8–12 metrów i szerokości 2–3 metrów, na których opierać się miała konstrukcja. Sam most miał około 500 metrów długości, a jego szerokość wyniosła prawdopodobnie około 2,4 metra. Pomost przeprawy był pokryty faszyną zmieszaną z ziemią i nie posiadał poręczy.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz