Tymczasowy areszt dla 32-letniego mężczyzny podejrzanego o znęcanie i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu

fot.policja
Sąd tymczasowo aresztował 32 – letniego mężczyznę podejrzanego o znęcanie się nad członkiem rodziny i spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
W sobotę późnym wieczorem policjanci zostali wezwani do jednej z miejscowości w gminie Brochów w związku z agresywnym zachowaniem 32 – latka wobec żony. Na miejscu ustalono, że nietrzeźwy mężczyzna dotkliwie pobił kobietę powodując u niej obrażenia twarzoczaszki. Pokrzywdzona trafiła do szpitala, gdzie udzielono jej pomocy.

Mundurowi zatrzymali podejrzanego i osadzili w policyjnym areszcie. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

W poniedziałek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie. Tam usłyszał zarzut dotyczący znęcania się fizycznego i psychicznego nad żoną oraz spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu. Prokuratura skierowała wniosek do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Dzisiaj rano mężczyzna został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu 32 – latka na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przemoc domowa może przybierać różne formy. Każde celowe działanie ukierunkowane na wyrządzenie krzywdy domownikom i naruszanie ich podstawowych praw musi być ścigane. Każda osoba będąca świadkiem dramatów rozgrywanych za ścianą może przerwać koszmar trwający niejednokrotnie wiele lat, powiadomić Policję i w ten pomóc osobie dotkniętej przemocą. Pamiętajcie, że często świadkami przemocy są dzieci!

Osobie, która znęca się nad fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca stosuje przemoc wobec osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, kara wzrasta do 8 lat. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ofiara przemocy targnie się na swoje życie, sprawca podlega karze do 12 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy również, że w ubiegłym roku weszły w życie przepisy, na mocy których nadano Policji oraz Żandarmerii Wojskowej (w stosunku do żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową) uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Ustawa określa również kryteria, które policjanci lub żołnierze mają uwzględniać przy ocenie istnienia przesłanek do wydania nakazu lub zakazu. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować.

Jeśli jesteście świadkami przemocy domowej, dzwońcie na numer alarmowy 112!

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz