Strzelali niczym Robin Hood

fot. B. Nowak

Takiej ekipy jeszcze nie było w Sochaczewie. W ramach pokazów historycznych w Parku im. Fryderyka Chopina zaprezentowali się łucznicy. W pokazie „Łukiem i kuszą. Obozowisko łuczników angielskich i kuszników”  zaprezentują Łucznicy św. Jerzego i Serpens Bellatorum. Można było przenieść się w epokę średniowiecznych rycerzy jak z legend o Rond Hoodzie czy Rob Roy’u.

Pokazy były niezwykle atrakcyjne i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Rycerze pokazali się w obozie, gdzie prezentowali dawne uzbrojenie i rynsztunek. Wzbudzali zwłaszcza zainteresowanie najmłodszych, którzy z pasja patrzyli, jak strzela się z łuku i kuszy. Było nawet strzelanie ognistymi strzałami zapalającymi.

– Łuk to najstarsza w świecie broń dalekiego zasięgu. Pierwsze łuki pojawiły się już w czasach pierwotnych. I przez tysiące lat były doskonalone. Spokrewniona z łukiem jest kusza, którą użytkuje się na takich samych zasadach jak łuk, ale jest bronią o wiele bardziej skomplikowaną i o większej sile rażenia. Obecnie łuk przestał być bronią i stosowany jest tyko w pokazach historycznych oraz łucznictwie, które jest dyscyplina sportową – opowiadał w trakcie prezentacji Michał Górny, pracownik Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, zajmujący się projektem „Wakacje z historią”.

Jak wspomniał takich łuków i kusz, które były na pokazie używali średniowieczni łucznicy. To według tradycji byli oni najgroźniejsi w czasach, kiedy nie znano broni palnej

Przed nami jeszcze dwa pokazy historyczne z cyklu historycznego w tym projekcie. 15 sierpnia walki i techniki rycerskie przedstawione przez Poczet Rycerski Herbu Sobol oraz 22 – Jesień Średniowiecza”, obozowisko z końca epoki średniowiecza, połączone z pokazami rycerskimi, strzeleckimi, zabawami plebejskimi oraz kuchnia średniowieczną.

Na ostatnią niedziele wakacji zaplanowany pokaz historyczny w Obozie generała Szembeka. Będą ułani okresu księstwa warszawskiego oraz Powstania Listopadowego.

Co niedzielę odbędą się też spotkania z cyklu Okno Sztuki. Są one nie tylko w Parku Chopina, ale tez stoiska z pracami malarzy prezentowane są w parku w Chodakowie oraz w Parku im. Ignacego Garbolewskiego. To okazja nie tylko zobaczyć ciekawe prace twórców lokalnych i związanych poprzez swe dzieła artystów, ale też możliwość poznania ich najnowszych dzieł.

Na ostatnim Oknie Sztuki był Marek Jeziorowski, twórca dwóch stacji drogi krzyżowej przy Kościele Św. Wawrzyńca oraz konserwacji rzeźb przy tymże kościele figury Madonny oraz kapliczki na ul. Traugutta. Pokazał dwie swoje rzeźby.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz