Powidłowy festiwal zaprasza

fot.archiwum

IŁÓW Już po raz szósty w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” odbędzie się w niedzielę, 5 września Festiwal Powideł Olenderskich Olenderfest 2021. To impreza organizowana przez Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej w miejscowości Przejma, przypominająca tradycję i kulturę żyjących na naszych nadwiślańskich osadników olenderskich.

– Ta impreza ma przypomnieć naszym mieszkańcom, to co było i przeminęło, ale jednocześnie jest to trwałe dziedzictwo kulturowe. Do dziś na tych terenach korzysta się z dorobku dawnych Olendrów. Najbardziej znani są oni właśnie z przygotowania powideł na bazie soku z buraków cukrowych – informuje Andrzej Ciołkowski, właściciel Gospodarstwa „Pod Jastrzębcem” oraz inicjator imprezy, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iławskiej.

Co roku oprócz gotowania powideł odbywały się także pokazy innych zapomnianych już rzemiosł, w tym m.in. wyplatania płotów łozinowych, garncarz, dawnego kowalstwa, czy przygotowane są lokalne potrawy oparte o receptury Olendrów, takie jak siakie fuszer, szwobe klycke, siulte uore.

Prezentowane będzie też proces tworzenia powideł w specjalnym palenisku i kotle według wzorów Olendrów.

– Sam proces wyrobu powideł jest długotrwały i mało wydajny. Z około 100 kilogramów buraków otrzymuje się około 50 litrów soku, a z tego zaledwie 8 – 10 litrów powideł. Z zalanej porcji musi wygotować się ponad 80 procent wody, aby pozostał w kotle produkt o gęstości marmolady. Z samych buraków powidła są bardzo słodkie, dlatego Olendrzy dodawali do gotujących się powideł rozdrobnionej dyni lub jabłek – dodaje Tomasz Ciołkowski, współorganizator imprezy.

W tym roku poza powidłami będą pyszności przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, piwo z Browaru z Gostynina, lokalne wino z porzeczki. Natomiast na scenie wystąpią Kapela Butrynów z regionu janowsko-biłgorajskiego, Kapela Batareja z Białegostoku i zespół Chłopaki do Wzięcia z Iłowa i Słubic. Dla dzieci przygotowano moc atrakcji. Impreza rusza po godzinie 15.00. Po raz drugi festiwal organizowany jest w czasie pandemii.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz