„Płynie Wisła Płynie po Iłowskiej Gminie” 2021 już za nami

1 sierpnia odbyła się kolejna patriotyczna edycja plenerowej imprezy „Płynie Wisła Płynie po Iłowskiej Gminie”, która nawiązywała do 77 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Nasi przodkowie znali wolną Ojczyznę tylko z opowieści, dlatego jakbym miał znów 15 lat to poszedłbym jeszcze raz do Powstania!– Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”. Powstanie Warszawskie było jedną największych akcji zbrojnych II Wojny Światowej. Oddając hołd jego uczestnikom, którzy za wolną Polskę w większości poświęcili życie przygotowano przystanek w Suchodole „Powstanie Warszawskie 1944 – Pamiętamy” łączący trzy wydarzenia – spływ kajakowy, rajd rowerowy i rajd motocyklistów.

Jako pierwsi w Suchodole pojawili się uczestnicy IV edycji Rajdu 100 km na 100-lecie Niepodległości, organizowanego przez MKOiW NSZZ Solidarność i Wójta Gminy Iłów Jana Kraśniewskiego. Cykliści wyruszyli z Płocka w sobotę 31 lipca, nocowali w Iłowie a w niedzielę od rana ruszyli Szlakiem Wielkiej Wojny oraz szlakiem Pamięci Cichociemnych, uczestniczyli we Mszy Świętej. Do cyklistów z Płocka dołączyli pasjonaci z Klubu Rowerowego MUKS Tandem Gąbin oraz gospodarze z Iłowa prowadzeni przez Wójta Jana Kraśniewskiego i radnego gminy Iłów Radosława Kunz. Wśród cyklistów z Płocka gościliśmy m.in. radnego Rady Miasta Płocka Leszka Brzeskiego.

Następnie z Wyszogrodu do przystanku w Suchodole dopłynęli uczestnicy spływu kajakowego. Kajaki z mieszkańcami gminy Iłów oraz gośćmi pojawiły się około godziny 16:00 na mecie w Suchodole. Wszystkich serdecznie powitali prezes Ekoturyzm Piotr Żółtowski, Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski i prowadząca imprezę Sekretarz Gminy Iłów Katarzyna Michalska.

Na gości tradycyjnie czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez Międzysołeckie Koło Gospodyń Wiejskich Nadwiślanki. Grochówka, kiełbaski z grilla i ciasta bardzo smakowały uczestnikom niedzielnego spotkania. Przygotowano również kawę i herbatę.

Dużą niespodzianką dla najmłodszych uczestników były liczne animacje, dmuchańce, wata cukrowa, fotobudka i „stoisko z warkoczykami”. Dzieci były zachwycone i z nieukrywaną radością korzystały ze wszystkich atrakcji zapewnionych przez Urząd Gminy w Iłowie.

O godzinie 16:30 rozpoczęła się patriotyczna część spotkania zatytułowana ” 1 sierpnia – Powstanie Warszawskie 1944″. Polegli Powstańcy zostali uczczeni o godzinie „W” – 17:00 – minutą ciszy, której towarzyszyło wymowne wycie syren strażackich. Podczas koncertu zaprezentowały się grupy działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie. W przygotowanym repertuarze pojawiły się utwory patriotyczne przepełnione miłością do ojczyzny, nawiązujące do walki powstańczej.

Zostały również przeprowadzone tradycyjne dla imprezy „Płynie Wisła płynie po Iłowskiej Gminie” VII Turystyczne Zawody Kajakowe o Puchar Wójta Gminy Iłów. Do konkurencji zgłosiły się 4 ekipy. Zwycięzcami w tym roku zostali strażacy z OSP Iłów. Na drugim miejscu rywalizację zakończyli cykliści z MUKS Tandem Gąbin, a puchar za trzecie miejsce powędrował do rodziny z Gminy Iłów – Mai i Marcina Piecka.

Po części patriotycznej rozpoczęła się część biesiadna, o której oprawę również zadbał Gminny Ośrodek Kultury. Podczas imprezy prowadzona była akcja profilaktyczna „Płyniemy tylko Wisłą”, której głównym celem było poszerzenie wiedzy dotyczącej skutków spożywania alkoholu w różnych sytuacjach wakacyjnych, przede wszystkim nad wodą, a także prezentacja pozytywnych aspektów zdrowego stylu życia. Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu działającym przy Szkole Podstawowej w Iłowie przygotowała stoisko kreatywne, na którym dzieci mogły malować a także rozwiązywać logiczne zagadki. Każda praca została nagrodzona.

Impreza zakończyła się „potańcówką na dechach” . Wszyscy – zarówno dorośli jak i dzieci doskonale się bawili a cała impreza miała swój wyjątkowy patriotyczno – biesiadny klimat. Całe spotkanie przebiegało w serdecznej, przyjaznej atmosferze zgodnie z wytycznymi reżimu sanitarnego.

Gmina Iłów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz