Niebieska Tancbuda z poezją

Reklamy

KONARY W świetlicy gminnej w Konarach odbyła się   w dniach 13-15 sierpnia trzecia edycja Festiwalu Niebieska Tancbuda, zwanego popularnie Stachuriadą w Konarach. Impreza zgromadziła nie tylko lokalnych wykonawców i pasjonatów poezji, gdyż przybyło wiele osób z całej Polski, dla których Edward Stachura stanowi wzorzec poetycki. W tym roku laur poetycki festiwalu trafił do Zbigniewa Smusa, mieszkańca Sochaczewa.

Te trzy dni były mocno wypełnione poezją Edwarda Stachury, ale nie zabrakło też innych artystycznych motywów, m.in. malarstwa nawiązującego do poezji znanego poety oraz muzyki, zainspirowanej jego twórczością. Już pierwszego dnia na Festiwalu Edwarda Stachury zaplanowany został plener malarski dla dzieci i dorosłych. Każdy mógł spróbować swych sił w machaniu pędzlem. Chętnych nie brakowało i to nie tylko tych z profesjonalnym dorobkiem. Dodatkowo w piątek zorganizowane były warsztaty literacko-teatralne, ognisko w bazie pod Konarami oraz tańce w Niebieskiej Tancbudzie. Motywem muzycznym do tańca były śpiewane wiersze Edwarda Stachury.

Sobota, 14 sierpnia rozpoczęła się warsztatami literacko-teatralnymi. Następnie organizatorzy otworzyli wystawę obrazów, na której można było zobaczyć dzieła Agnieszki Kumoń (Kraków), Katarzyny Zachtej (Radzionków), Katarzyny Karkoły (Piekary Śląskie), Adama Pochopienia (Kraków), Michała i Mirosława Ogińskich (Radzionków) oraz Marka Cieśli (Dzierżeniów). Był też panel z muzyką, w którym wystąpiła Wika i Maciek Kałamarscy, Piotr Woźniak, Irena Salwowska z zespołem, Piotr „Płazior” Płaza, Monika Sikorska, Apolinary Polek oraz raper Mato. Elżbieta Ferlejko promowała tomik poetycki „Wędrującemu”. W tym bloku zaprezentowali się również uczestnicy warsztatów. Zwieńczeniem drugiego dnia imprezy było ognisko i tańce.

W trakcie festiwalu była możliwość zakupienia książek autorów, płyt i obrazów artystów prezentowanych w trakcie imprezy. Wstęp na wszystkie spotkania i atrakcje był bezpłatny. Organizator i prowadzący festiwal, Krzysztof Wiśniewski zaznaczył, że Stachuriada jest okazją do spotkania i wspólnego poznawania poezji dla wszystkich miłośników wierszy Edwarda Stachury.

– Ludzie na festiwal przyjeżdżają z całej Polski, bo łączy ich wspólna pasja. Jesteśmy jednak otwarci na wszystkich, którzy chcą się z nami bawić i poznawać poezję i sztukę – zaznaczył Krzysztof Wiśniewski.

W konkursie poetyckim poświęconym Edwardowi Stachurze pierwszą nagrodę otrzymał w tym roku sochaczewianin Zbyszek Smus, za swój wiersz zainspirowany jego poezją.

BN

Fot. Stowarzyszenie Atut

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz