Na edukację i ochronę przyrody

fot.pixabay

Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie do samorządów i parafii rzymsko–katolickich z sześciu powiatów mazowieckich, w tym płockiego oraz sochaczewskiego, trafi w sumie 1 255 781,60 złotych. Fundusze te przeznaczone zostaną na realizację projektów ekologicznych związanych z edukacją i ochroną przyrody.

Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW powstaną nowe ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, a także wykonane będą zabiegi pielęgnacyjne drzew i nowe nasadzenia. Usunięte też zostaną obszary występowania barszczu Sosnowskiego w powiecie płockim, parzącej rośliny bardzo niebezpiecznej dla zdrowia ludzi.

Umowy już zawarte

Podpisanie umów odbyło się 1 sierpnia w hali sportowej Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie oraz w siedzibie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bulkowie.

– Edukacja ekologiczna i ochrona przyrody to są bardzo ważne działania, które finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Chcemy poprawiać stan środowiska. Z kolei edukacja ekologiczna to oddziaływanie na młode pokolenie, ale również na te osoby, które miały z nią do tej pory mniejszy kontakt. Wspierając samorządy, które otrzymały dofinansowanie przy tworzeniu ścieżek edukacyjnych, chcemy rozszerzać wiedzę ekologiczną mieszkańców. Dbamy też o środowisko, wspierając pielęgnację starych drzew oraz nasadzenia nowych – zaznaczył Marek Ryszka – prezes zarządu reprezentujący WFOŚiGW w Warszawie w trakcie podpisywania dokumentów.

Prezes podkreślił też, że programy ogłaszane przez Fundusz wychodzą naprzeciw oczekiwaniom samorządów i lokalnych społeczności:

W uroczystości podpisania umów wziął udział poseł Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, który dodał, że to kolejny przykład dobrej współpracy rządu i samorządów. Jak zaznaczył, jest to inwestowanie w czyste środowisko oraz zazieleniania kolejnych terenów i konserwacje zieleni, m.in. przy kościołach i cmentarzach.

W Wyszogrodzie i Bulkowie obecny był również senator Marek Martynowski, który pogratulował wszystkim beneficjentom uzyskanych dotacji. Parlamentarzyści zdeklarowali też, że nadal będą zabiegali o kolejne środki dla lokalnych społeczności. Za otrzymane wsparcie podziękowali samorządowcy i proboszczowie parafii.

Ekologicznie i zielono

W sumie lista dotowanych obejmuje 25 beneficjantów z sześciu mazowieckich powiatów. W tej grupie powiat płocki otrzymał prawie 300 tysięcy złotych. Na wspomnianą likwidację barszczu Sosnowskiego na obszarze całego płockiego powiatu przeznaczono dotację w wysokości 50 tys. złotych. Gmina i Miasto Wyszogród dostały dwa dofinansowania. Jedną dotację w kwocie 50 tys. złotych na stworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Wyszogrodzie, a drugą na zabiegi pielęgnacyjne drzew oraz uzupełnienie nasadzeń w kwocie 49 855,50 złotych.

Pozostałe trzy dofinansowania dostały dwie parafie rzymsko–katolickie na terenie gminy Wyszogród. Na wybudowanie ścieżki edukacyjnej na terenie parafii – Parafia św. Anny w Kobylnikach dostała 49 950 złotych. Natomiast Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela w Rębowie dwie dotacje – 49 950 złotych na wykonanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej na terenie parafii oraz 50 tys. złotych na zabiegi pielęgnacyjne drzew i uzupełnienie nasadzeń na terenach należących do parafii.

Z powiatu sochaczewskiego dofinansowanie z WFOŚiGW uzyskała gmina Iłów. Otrzymała wsparcie na pielęgnację pomników przyrody znajdujących się na terenie gminy

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz