Muzyczne otwarcie Amfiteatru

Po długim oczekiwaniu w sobotę, 7 sierpnia odbył się pierwszy artystyczny wieczór w nowo wybudowanym amfiteatrze. Na scenie zaprezentowali się artyści związani z Sochaczewskim Centrum Kultury. W wydarzeniu muzycznym „Muzy Sierpniowe” zaprezentowali się soliści z Open Day oraz Teatru Maska. Następnego dnia amfiteatr rozbrzmiał muzyką jazzową w ramach III Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego.

W pierwszy wieczór w amfiteatrze wystąpili finaliści projektu Open Day – Sochaczew Rozśpiewany, którzy zachwycili wykonaniem znanych i lubianych utworów.

Piękny spektakl „Czułość” do muzyki w wykonaniu Darii Kobiereckiej zaprezentowali aktorzy Teatru Maska, przygotowani przez Dawida Żakowskiego. Była tu pantomima, obraz i dźwięk. Wydarzenie to zakończyło się Filmowym Jam Session z pokazem filmu niemego „Dzisiejsze czasy” w reżyserii Charliego Chaplina, który był też głównym aktorem tego niemego filmu sprzed prawie 100 lat. Film został zilustrowany muzyką graną na żywo. Premiera nowego amfiteatru zgromadziła ponad 300 widzów.

Parki pełne muzyki

Jednak nie tylko amfiteatr miejski pulsował muzyką. W Parku im Ignacego Garbolewskiego w ramach Letnich Koncertów wystąpiła Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa pod dyrekcja Ludwika Skrzypka, która przygotowała spektakl muzyczny „Warszawa da się lubić”. Przedstawione zostały znane i lubiane motywy z polskich filmów, takich jak „Vabank”, „Czterdziestolatek” czy „Nie lubię poniedziałku”. W drugiej części koncertu wystąpił solista Kapeli Czerniakowskiej – Andrzej Bujski, który przy akompaniamencie akordeonistów śpiewał przedwojenne szlagiery m. in. „Chodź na Pragę”, „Bal na Gnojnej” czy „Już taki jestem zimny drań”.

Z kolei w chodakowskim Parku w Koncercie Letnim dominowały rytmy południowe. Koncert

„Transylwania” w wykonaniu formacji Holtenia Trio Prjekt, przybliżał muzykę bałkańską.

Projekt przygotowany przez Trio przedstawiał bogactwo i oryginalność tradycyjnej i współczesnej muzyki wykonywanej w Rumunii i Mołdawii. W repertuarze znalazły się m. in. tanga z bukaresztańskich ulic, tradycyjne pieśni Transylwanii a nawet manele czyli mieszanina muzyki cygańskiej, orientalnej oraz współczesnego popu.

Organizatorami koncertów plenerowych są Miasto Sochaczew, szkoła muzyczna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół PSM w Sochaczewie.

Jazz po raz pierwszy 

W III Sochaczewskim Festiwalu Jazzowym jako pierwszy w tym roku wystąpił w amfiteatrze zespół Włodek Pawlik Trio. Jego lider ma na swoim koncie liczne kompozycje jazzowe, muzykę filmową, teatralną, baletową, na orkiestrę kameralną i symfoniczną. Jest też laureatem nagrody Grammy za płytę Night in Calisia. Był wielokrotnie nagradzany m.in. Muzycznym Wiktorem, kilkoma Fryderykami, Złotymi Lwami za muzykę filmową. Zespół ten i jego twórca Włodek Pawlik są szeroko znani w kraju i na świecie.

Sochaczewski koncert przyciągnął liczne rzesze mieszkańców i turystów. Zespół przedstawił bardzo ciekawe kompozycje oparte na motywach ludowych i współczesnych. Zagrał m. in. „Prząśniczki” w wersji jazzowej.

Kolejny koncert jazzowy w ramach festiwalu dopiero za dwa tygodnie, 22 sierpnia. Choć i za tydzień nie braknie jazzu. W parku w Chodakowie wystąpi znany w Sochaczewie zespół Warsaw Dixilanders Band z koncertem „Podróż na amerykańskie południe”. Muzycy grali w naszym mieście dwa lata temu i cieszyli się ogromnym aplauzem.

Bogumiła Nowak

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz