Monitoring do modernizacji i rozbudowy

fot.podglądowe
Reklamy
Ratusz planuje zarówno zmodernizowanie aktualnie funkcjonującego systemu monitoringu jak i uruchomienie całkiem nowej sieci składającej się z 23 kamer. Tylko w tym roku zabezpieczono na te cele w budżecie miasta 300 tys. zł. To opłacalna inwestycja, bo, jak pokazuje doświadczenie, w mieście „na podglądzie” jest o wiele bezpieczniej. 

W maju tego roku radomska firma Sekret Serwis, na zlecenie miasta, opracowała projekt rozbudowy systemu monitoringu. To na jego podstawie przeprowadzane będą dalsze związane z tym inwestycje. W przedstawionej koncepcji Sekret Serwis zaprojektował m.in. stanowiska dla dwóch operatorów wyposażone w konsole sterowania kamerami, proponując takie rozwiązania, by w każdej chwili do systemu można było włączyć kolejne kamery (stałe i mobilne), dokonać jego rozbudowy nawet do 96 urządzeń.

Stary do modernizacji
Aktualnie funkcjonujący miejski system monitoringu jest obsługiwany przez 15 kamer. Działa od 2008 roku i, choć systematycznie był modyfikowany, nigdy nie przeszedł gruntownej przebudowy. Technologia poszła za to znacząco do przodu. Urządzenia po prostu trzeba wymienić i ratusz chce to zrobić jeszcze w tym roku. Nowe kamery mają mieć minimalną rozdzielczość czterech megapikseli, a obraz z nich będzie wyraźny zarówno za dnia, jak i w nocy. Urządzenia 360 stopni będą wyposażone w klosze utrudniające postronnym osobom ustalenie kierunku w jakim „patrzy” kamera. W ramach modernizacji dodatkowe szesnaste urządzenie (bo tylko taką przepustowość ma aktualny system) zostanie zamontowane na skrzyżowaniu ulic Okrzei i 15 Sierpnia.

Obecnie kamery zlokalizowane są: na peronie PKP, skrzyżowaniach ulic Księcia Janusza i Sienkiewicza, Traugutta i Reymonta, Warszawskiej i Żeromskiego, Żeromskiego i Pokoju, 600-lecia i Trojanowskiej, 15 Sierpnia i Inżynierskiej, Senatorskiej i 600-lecia. Kolejne kamery obserwują plac Kościuszki, ogródek jordanowski, rondo Jana Pawła II w Chodakowie, aleję 600-lecia (na wprost sklepu Kaufland), ulicę Chopina i pasaż Duplickiego, a dwie ostatnie – wzgórze zamkowe tj. taras widokowy i ścieżki spacerowe. Miasto uruchomiło przetarg na modernizację istniejącego systemu. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 6 września. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, termin realizacji inwestycji zostanie wyznaczony na dwa miesiące od daty podpisania umowy.

Nowy do budowy
W kolejnym etapie samorząd miejski chce rozbudować sieć kamer. Równoległy system będzie na początku obsługiwany przez 23 urządzenia. Ratusz zlecił opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na to zadanie. Do pierwszego zapytania ofertowego nie zgłosiła się żadna firm. Przy drugiej próbie wyłonienia wykonawcy wpłynęła ofertą od Sekret Serwis. Radomska firma zadeklarowała sporządzenie zamawianego przez miasto projektu za 20.910 zł.

Zgodnie ze specyfikacją nowe kamery zostaną zainstalowane w następujących lokalizacjach: przy Pasażu Duplickiego, na placach zabaw przy ul. Grunwaldzkiej i Chabrowej, dwie kamery zawisną przy terenach spacerowych nad Utratą, dwa kolejne urządzenia znajdą się na ul. Kochanowskiego (w okolicach bloków 35, 37 i tamtejszego lasku). Kolejne będą zamontowane: przy ul. Targowej (rejon sklepu Żabka), na skrzyżowaniu al. 600-lecia z ul. Konstytucji 3 Maja, na skrzyżowaniu ul. Staszica i Toruńskiej, przy Szkole Podstawowej nr 4, w parku im. F. Chopina przy ul. Traugutta, przy ul. 1 Maja, na ul. Piłsudskiego (okolica ZSCKP). Aż trzy kamery będą obserwować park im. I.W. Garbolewskiego. Nowe urządzenia zostaną też zainstalowane w okolicach skrzyżowania ulic 15 Sierpnia, Traugutta i Licealnej, przy ul. Żwirki i Wigury, Mickiewicza, Kościńskiego (rejon ogródków działkowych) i Kozubowskiego.

Rozpozna twarz i otworzy szlaban
Zmodernizowany i rozbudowany system kamer ma wykorzystywać narzędzia z zakresu sztucznej inteligencji. Dziś normą są aplikacje automatycznie rozpoznające, że ktoś np. zaparkował w miejscu niedozwolonym, zablokował wyjazd wozom straży pożarnej, jedzie pod prąd. Centrum Monitoringu Wizyjnego będzie mogło sięgnąć po narzędzia takie jak, aplikacja automatycznie rozpoznająca twarze czy identyfikująca numery tablic rejestracyjnych. Ratusz wybiega jeszcze dalej w przyszłość i chce, aby nowy system był gotowy np. do sterowania szlabanami blokującymi wjazd na określone tereny, pozwolił też włączyć do niego obraz z kamer innych obiektów miejskich (np. MOSiR, gdy na jego terenie odbywają się duże imprezy).

Obserwacja bulwarów
Przypomnijmy, że od sierpnia 2020 roku, w Sochaczewie działa jeszcze jeden system miejskiego monitoringu – na bulwarach, w rejonie przystani kajakowej i kawiarni. Składa się z czternastu nowoczesnych kamer, tj. jedenastu stacjonarnych i trzech obrotowych. Rejestrują one obraz doskonale zarówno za dnia, jak i w nocy, co w przypadku bulwarów ma ogromne znaczenie. Po roku funkcjonowania widać, że kamery w tym miejscu spełniają swoją zasadniczą, prewencyjną rolę. Odnotowywane wcześniej na terenach rekreacyjnych nad Bzurą akty wandalizmu ustały. System ten zostanie wzbogacony w przyszłości o dodatkowe kamery, obserwujące oddany w ostatnim czasie do użytkowania amfiteatr, a stanowisko operatorów zostanie przeniesione do jednego z jego pomieszczeń.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz