Miasto na podglądzie

fot.pixabay

Jeszcze w tym roku system miejskiego monitoringu wzbogaci się o 23 dodatkowe kamery. Docelowo ma być ich ponad 100.   Prawdopodobnie w połowie sierpnia powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie miejskiego samorządu dokona pierwszego etapu rozbudowy systemu monitoringu.

Istniejący obecnie monitoring miejski składa się z 15 kamer. Nowe kamery – jeżeli uda się rozstrzygnąć ogłoszony w tej sprawie przetarg – mają być zamontowane w ciągu półtora miesiąca od momentu podpisania umowy.

Bat na wandali

Jak informują władze miasta, rozbudowa monitoringu jest po prostu konieczna. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie wielomilionowych inwestycji przed wandalami. Drugim, równie ważnym celem jest poprawa bezpieczeństwa. To dzięki monitoringowi ulega poprawie w rejonach, gdzie zamontowane są kamery. Mówią o tym dane urzędu miejskiego. Otóż w całym 2020 roku kamery wyśledziły 226 incydentów. Dokładnie tyle samo było w 2019, a w 2018 około 250.

Gdzie zostaną ustawione nowe kamery, których docelowo ma być ponad 100? W tym roku, czyli w pierwszym etapie rozbudowy, zostaną one zamontowane: na Pasażu Duplickiego, na placu zabaw przy ul. Grunwaldzkiej, na terenach spacerowych nad Utratą – 2 szt., na placu zabaw ul. Chabrowa, ul. Targowa – rejon sklepu, na ul. Kochanowskiego – rejon bloku 37, ul. Kochanowskiego – rejon bloku 35 i 33 koło lasku na ul. Żeromskiego – przy bloku 25, w Alei 600-lecia skrzyżowanie z ul. Konstytucji 3 Maja, na ul. Staszica – rejon Szkoły Podstawowej nr 4, na ul. Staszica/Toruńska, w Parku Chopina przy ul. Traugutta, na ul. 1 Maja, na ul. Piłsudskiego – rejon Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego, w parku Garbolewskiego – 3 szt., w rejonie Liceum Ogólnokształcącego, na ul. Żwirki i Wigury, na ul. Mickiewicza oraz na ul. Kościńskiego – rejon ogródków działkowych.

Pod czujnym okiem

Nowy system będzie bardziej nowoczesny od istniejącego obecnie. Zamontowane kamery będą mogły wykrywać zbyt szybko poruszające się pojazdy, w rejonach gdzie notorycznie dochodzi do przypadków przekraczania dopuszczalnej prędkości. Do tego dojdzie wykrywanie wjazdu lub parkowania w miejscach niedozwolonych.

System ma być tak skonfigurowany, że będzie mógł także wykryć pojazd nieuprawniony do wjazdu w dany obszar miejski lub parkowania aut w miejscach niedozwolonych. Do tego dojdzie funkcja czytania tablic rejestracyjnych. Kamery pozwolą również na obserwację dróg wylotowych z miasta pod kątem wykrywania pojazdów poszukiwanych. Będzie też funkcja informowania o gromadzeniu się w danym miejscu większej liczby osób, na przykład nocą.

Istotne jest także to, że do systemu będzie można podłączyć kamery tymczasowe, z których obrazy będą mogli obserwować zarówno pracownicy centrum monitoringu, jak i funkcjonariusze policji. Do systemu mają być również włączone kamery przemysłowe, które są zamontowane na budynkach użyteczności publicznej, np. na domach kultury czy szkołach.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz