Krok w stronę Pętli Kampinoskiej

fot. Krzysztof Lewandowski

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że przyhamowały działania zmierzające do uruchomienia trasy rowerowej dookoła Puszczy Kampinoskiej, zwanej w skrócie Pętlą Kampinoską. Jednak prace postępują.

Pod koniec lipca samorządowy porozumieli się z przedstawicielami Kampinoskiego Parku Narodowego i podpisali porozumienie w sprawie wspólnej realizacji projektu „Trasa rowerowa wokół Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z trasami łącznikowymi i infrastrukturą towarzyszącą”. Tym samym można liczyć, że teraz działania nabiorą przyspieszenia.

Pod porozumieniem podpisał się Mirosław Markowski, dyrektor KPN, a także przedstawiciele powiatów: warszawskiego zachodniego, nowodworskiego i sochaczewskiego. Swoje podpisy złożyli też przedstawiciele gmin podkampinoskich z: Brochowa, Czosnowa, Izabelina, Kampinosu, Leoncina, Leszna, Łomianek oraz Starych Babic, które są zainteresowane projektem. Trasa rowerowa poszerzy ich ofertę turystyczną i zwiększy zainteresowanie gminami. Sygnatariusze planowanej inwestycji chcą uczestniczyć w naborze projektów, które mają być zrealizowane w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Czy uda im się zdobyć rządową dotację, okaże się niebawem.

Trasa zgodnie z projektem ma mieć około 280 km. W jej skład będą wchodzić dobrze oznakowane i o dobrej nawierzchni szlaki wokół Puszczy Kampinoskiej. Zostaną również wykonane drogi łącznikowe, które połączą wszystkie trasy rowerowe w bezpieczny sposób dla rowerzystów, by nie kolidowały one z transportem drogowym. Trasy zostały tak pomyślane, by były bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla puszczańskich zwierząt.

Dodatkowo powstanie infrastruktura towarzysząca: wieże widokowe, miejsca odpoczynku czy stacje samonaprawy rowerów.

Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 104 mln złotych. Otrzymana dotacja może zmniejszyć wkłady własne powiatów oraz gmin, choć te mają być wyliczone proporcjonalnie do zakresu inwestycji na danym terenie. Jeśli wszystko uda się dopiąć, inwestycja ruszy w przyszłym roku, najdalej w 2023 roku. Całość ma się zakończyć do 2026. Wszystko zależy od dotacji. Gmina Stare Babice deklaruje, że jeśli otrzyma dofinansowanie na swoją część prac, to zaplanowane na terenie gminy prace wykona do 2025 roku. Pozostałe gminy też są skłonne przyspieszyć prace, jeśli otrzymają dofinansowanie. Póki co nie wiadomo jeszcze, czy uda się włączyć do łącznika część gminy Sochaczew, od Żelazowej Woli do Puszczy jako trasę łącznikową. Takie pomysły pojawiły się przed dwoma laty w czasie prezentacji projektu Pętli Kampinoskiej.

BN

Fot.: Kampinos.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz