Jubileuszowa wierszotorówka

Reklamy

Przez dwa dni – 20 i 21 sierpnia, odbywał się V Festiwal Noc Poezji i Muzyki „Wierszotorówka”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”. Pierwszego dnia poeci i publiczność spotkała się w Kramnicach Miejskich. Natomiast drugiego odbyła się wycieczka do Tułowic koleją retro.

Sala w Karmnicach Miejskich z trudem pomieściła publiczność. W tym roku odbyły się dwa konkursy poetyckie. Jeden na utwór poświęcony uzależnieniom z dotacji przeznaczonej z programu walki przeciw uzależnieniom. Natomiast drugi na temat dowolny.

Potrójny Wieczór poetów

W trakcie „Wierszotorówki” prezentowane są sylwetki trzech znanych poetów i organizatorów działalności twórczej. W tym roku swoje poezje zaprezentowała Joanna Chachuła, współorganizatorka sieradzkiego Ogólnopolskiego Festiwalu „Noc poezji i muzyki”. Bez jej pomysłów nie powstałaby „Wierszotorówka”.

– To dzięki doświadczeniom Joanny i jej sugestiom udało nam się zainicjować „Wiersotorówkę”. Bardzo wiele skorzystaliśmy z życzliwych podpowiedzi oraz pomysłów. Nadal jesteśmy w kontakcie – mówiła po imprezie Grażyna Mikulska, wiceprezes Atutu.

W trakcie spotkania Joanna Chachuła przedstawiła jak narodził się Festiwal Poezji w Sieradzu, jak udało się do udziału zachęcić wielkie gwiazdy sceny literackiej w kraju. Na koniec zaprezentowała swoje utwory.

Stanisława Podgórska, pierwsza prezes Sochaczewskich Wieczorów Literackich, przedstawiła swoje utwory i mówiła o inspiracjach i pasjach poetyckich. Poetka ta znana jest w Sochaczewie z wielkiego umiłowania historii lokalnej oraz patriotycznych wierszy pisanych piękną polszczyzną.

– Może moje utwory nie są krótkie, ale oddaję w nich całą swoją miłość do przeszłości i wielkich Polaków, którzy zaznaczyli się pozytywnie w naszej historii – dodała poetka.

Poza utworami poświęconymi Chopinowi zaprezentowała wiersze, w których przypomniała bohaterskich żołnierzy, którzy polegli w egzekucjach w lesie katyńskim.

Trzecim autorem był Wojciech Maciej Hübner – laureat Grand Prix 2020,  aktor, animator kultury, członek Związku Literatów Polskich, założyciel i wiceprezes Fundacji Teatr Na Głowie, autor utworów scenicznych, wierszowanych bajek dla dzieci, tekstów piosenek, felietonów. To człowiek niezwykle skromny, ale też znany ze świetnych wierszy i ogromnego, społecznego zaangażowania.

Z miłości do miasta

W trakcie „Wierszotorówki” wystąpi Teatr Ponadczasowi ze Stowarzyszenia Miłośników Sztuk, który działa od 2013 roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. To niezwykły teatr, w którym występują amatorzy. Jednak ich pasja do sztuki scenicznej jest ogromna.

W Sochaczewie zaprezentowali spektakl „Moja miłość – Łódź”, poświęcony barwnej historii miasta od początków do czasów współczesnych. Zaprezentowano piosenki, skecze, anegdoty o artystach, Żydach i Niemcach, tańce popularne w różnych epokach życia miasta. Przypomniano wielkie sylwetki byłych mieszkańców Łodzi m. in. Maksymiliana Faktorowicza, znanego twórcę marki kosmetycznej Max Factor, czy pianistę Artura Rubinsteina. Przypomniano także zapomniane gwiazdy, odnoszące sukcesy na łódzkich scenach, kawiarenki, teatrzyki, jak też najnowsze czasy związane z łódzką szkołą filmową, filharmonią i obecnymi twórcami sztuki. Wszystko w barwnej oprawie scenograficznej i kostiumach z epoki. Zespół owacyjnie był oklaskiwany.

Poezja i Narodowe Czytanie

W konkursach poetycki zaprezentowano ponad 40 wierszy. Grand Prix i pierwszą nagrodę zdobyła Zofia Chybińska, młoda poetka z Sieradza. Okazała się bezkonkurencyjna zdobywająć laury w obu konkurencjach.

Następnego dnia był przejazd koleją wąskotorową oraz Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Po południu 21 sierpnia „Atut” zapraszał uczestników „Wierszotorówki” na bulwary nad Bzurą  na Święto Bzury

W tym roku Festiwal współfinansowany jest ze środków Miasta Sochaczew.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz